Zamknij

Wrocław – gdzie najemcy szukają mieszkań?

Olga Papiernik
30.10.2018 15:36
budynek mieszkalny we Wrocławiu
fot. Paweł Czerwiński on Unsplash

Wrocław jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Rynek mieszkań z przeznaczeniem na wynajem w stolicy Dolnego Śląska z roku na rok dynamicznie się rozwija, między innymi za sprawą studentów, którzy stanowią główną grupę najemców.

Na podstawie danych serwisu Otodom przedstawiających procentowy udział zapytań dotyczący poszczególnych lokalizacji Wrocławia, możemy stwierdzić, które rejony cieszą się największą popularnością wśród najemców.

W serwisie Otodom najemcy najczęściej szukają mieszkań na Krzykach. Ponad jedna czwarta użytkowników serwisu w pierwszej kolejności szuka mieszkań do wynajęcia w tej lokalizacji. Ta południowa część miasta od wielu lat dynamicznie się rozwija i ma doskonałe połączenie komunikacyjne z centrum. Dużym atutem jest także bliskość autostrady A4, która ułatwia szybki wyjazd z miasta. To na Krzykach znajduje się jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków w mieście Sky Tower, a także tor wyścigów konnych, czy Uniwersytet Ekonomiczny. - Zalety tej części Wrocławia sprawiają, że swoje poszukiwania koncentrują tu różne grupy najemców, zarówno studenci, jak i pracownicy korporacyjni, a także rodziny z dziećmi – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.

Tuż za Krzykami, z 22-procentowym udziałem zapytań najemców, znajduje się Śródmieście. Osoby poszukują mieszkań w tym miejscu ze względu na bardzo dobrą komunikację, ciekawą zabudowę oraz bezpośrednią bliskość głównych uczelni, takich jak Politechnika Wrocławska czy Akademia Medyczna. Na trzecim miejscu znalazło się sąsiadujące ze Śródmieściem Stare Miasto. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych, ale też najdroższych lokalizacji we Wrocławiu, nie przeszkadza to jednak najemcom w poszukiwaniu mieszkań w okolicy.

Popularność lokalizacji Wrocławia wśród najemców

wroclaw 1

Opracowanie Emmerson Realty na podstawie danych Otodom

Największą popularnością wśród najemców cieszą się małe mieszkania do 30 mkw. w przedziale cenowym 2101-2300 zł/miesiąc. Na drugim miejscu, z bardzo podobną liczbą zapytań, znalazły się lokale o powierzchni 41-50 oraz czynszem wahającym się od 1701-1900 zł/miesiąc. Na trzecim miejscu znalazły się mieszkania 31-40 mkw. od 1901-2100 zł/ miesiąc.

Popularność powierzchni wśród najemców we Wrocławiu

wrocław 2

Źródło: Otodom.pl

Dorota Dwornik/serwis Otodom/Jarosław Mikołaj Skoczeń/Emmerson/OP