Zamknij

Większe wpływy z CIT to nie zasługa skarbówki. To efekt 500 plus

23.10.2019 10:18
Wpływy z CIT to efekt 500 plus
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Eksperci z SGH są zdania, że wzrost przychodów z CIT to nie zasługa rządowego planu uszczelniania podatków, lecz konsumpcji.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Eksperci Szkoły Głównej Handlowej opublikowali raport dotyczący wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych w latach 2016-2018. Ich zdaniem lepsza kondycja firm, a zatem większy podatek do odprowadzenia to efekt rosnącej lepszej koniunktury. Sytuacja zmieniła się dzięki zwiększonej konsumpcji wywołanej programem 500 plus – wynika z raportu.

Ze sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2018 rok wynika, że dochody z CIT wyniosły 34 miliardy złotych i porównaniu do 2017 roku odnotowano wzrost o prawie 15 procent. Jak wówczas wskazano, to działania legislacyjne w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego miały mieć znaczący wpływ na ten wynik. Chodzi między innymi o walkę z agresywną optymalizacją i wprowadzenie minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych.

Zobacz także

Autorzy raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH zauważyli, że za połowę tego sukcesu odpowiadają podmioty świadczące usługi finansowe. Chodzi o firmy telekomunikacyjne i podmioty prowadzące sieci handlowe, ale także banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Eksperci są zdania, że poprawa koniunktury gospodarczej w Polsce korzystnie wpłynęła na największych płatników CIT w Polsce, co zostało odzwierciedlone we wzroście wysokości wykazanego przez nich podatku należnego CIT.

Zobacz także

W raporcie napisano, że na podstawie przeprowadzonych badań nie widać bezpośrednich efektów uszczelnienia systemu podatkowego w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych.

Niewielki wzrost CIT w stosunku do PKB należy uznać za efekt zmian koniunkturalnych.

- czytamy w raporcie.

Zgodnie z raportem wzrost wpływów z CIT do budżetu państwa w Polsce w latach 2016–2018 dotyczy ograniczonej grupy podmiotów – podatników dużych, prowadzących działalność w zaledwie kilku dziedzinach działalności gospodarczej związanych z konsumpcją prywatną oraz produkcją kontraktową. Może on wynikać z poprawy koniunktury gospodarczej wywołanej programem 500 plus – wynika z raportu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP