Zamknij

Wojna handlowa USA z Chinami. Waszyngton nałożył cła na 200 mld dolarów

Piotr Drabik
10.05.2019 08:29
Wojna handlowa. USA nałożyły cła na Chiny warto 200 miliardów dolarów
fot. PAP/EPA/ALEKSANDAR PLAVEVSKI (ilustracyjne)

USA wprowadziły podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji prezydent USA Donalda Trumpa i zapowiedział odwet. W Waszyngtonie trwa kolejna runda dwustronnych negocjacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Chińskie ministerstwo handlu napisało w krótkim komunikacie, że „głęboko ubolewa” z powodu podniesienia ceł. Zapowiedziało użycie „koniecznych środków odwetowych”, ale nie wyjaśniło, jakie konkretnie kroki zostaną podjęte.

Podwyżka ceł weszła w życie w momencie, gdy w Waszyngtonie toczy się kolejna runda dwustronnych negocjacji, które mają zakończyć trwającą od 10 miesięcy wojnę handlową.

Zobacz także

Jak Chiny zareagowały na cła USA?

Wicepremier ChRL Liu He spotkał się tam w czwartek z ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek.

Pierwotnie karne cła na chiński eksport o wartości 200 mld dolarów rocznie miały zostać podniesione już z końcem 2018 roku. W grudniu Trump uzgodnił jednak z prezydentem Chin Xi Jinpingiem „zawieszenie broni” w wojnie handlowej, które zakładało wstrzymanie tej podwyżki do marca tego roku. Biały Dom zdecydował później w związku z postępami w dwustronnych rozmowach o dalszym zawieszeniu podwyżki ceł.

Trump zarzucił jednak w tym tygodniu Chinom, że „złamały umowę” zawartą w toku rokowań. Amerykańscy urzędnicy informowali, że Pekin usiłował się wycofać z uzgodnionych wcześniej zapisów porozumienia handlowego. Agencja Reutera podała, powołując się na anonimowe źródła, że Chińczycy wprowadzili zmiany we wszystkich siedmiu rozdziałach umowy.

Waszyngton wprowadził w 2018 roku karne cła, by zmusić Pekin do zmiany polityki handlowej, którą władze USA uznają za nieuczciwą. Trump zarzuca Chinom m.in. kradzież amerykańskiej technologii i tajemnic handlowych, nieuczciwe dotacje dla rodzimego sektora technologicznego, brak wzajemności w barierach rynkowych i manipulację kursem waluty.

Zobacz także

Co oznacza wojna handlowa USA z Chinami?

Piątkowa podwyżka dotyczy ponad 5700 kategorii towarów. Dobra, które opuściły chińskie porty i lotniska jeszcze przed podwyżką, będą objęte poprzednią, 10-procentową stawką celną – poinformował amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic (CBS).

Reuters przypomina, że w przypadku poprzednich trzech partii karnych ceł, które ogłaszane były z większym wyprzedzeniem, nie wprowadzono takiego okresu przejściowego.

To tworzy nieoficjalne okno czasowe, potencjalnie trwające kilka tygodni, w którego czasie negocjacje mogą być kontynuowane, i które ustala »miękki« termin na zawarcie umowy” – ocenili w komunikacie eksperci z banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

W piątkowym komunikacie chińskie ministerstwo handlu wyraziło nadzieję, że „istniejące problemy zostaną rozwiązane na drodze współpracy i negocjacji, przy wzajemnych wysiłkach obu stron”. Biały Dom informował w kontekście wizyty Liu w Waszyngtonie, że Pekin liczy na zawarcie umowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD