Zamknij

Czy zamknięcie warszawskiego lotniska to duże zagrożenie dla rozwoju stolicy?

Olga Papiernik
24.05.2018 15:26
Lotnisko Chopina
fot. Tomasz Jastrzebowski/East News

Potencjalna likwidacja warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina i lotniska w Modlinie to duże zagrożenia dla rozwoju Warszawy - uważa kandydat na prezydenta stolicy Jacek Wojciechowicz. Skierował w tej sprawie pismo do rady Warszawy wzywając do bronienia interesów stolicy.

Na decyzję prezydenta czeka specustwa, dzięki której będzie można rozpocząć budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. W kontekście tej inwestycji m.in. przedstawiciele opozycji podnoszą problem likwidacji warszawskiego lotniska oraz portu lotniczego w Modlinie.

Wojciechowicz - który jest również prezesem Fundacji Instytut Rozwoju Warszawy - powiedział, na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie wcześniej odbywała się sesja Rady Miasta, że już - kilkukrotnie apelował do Rady o zajęcie stanowiska ws. zagrożenia dla lotniska im. Fryderyka Chopina na Okęciu.

Zobacz także

Zamknięcie lotniska na Okęciu to strata miliardów złotych?

- Dzisiaj złożyliśmy oficjalne pismo na ręce pani przewodniczącej Rady z prośbą o zajęcie takiego stanowiska, ponieważ problem potencjalnej likwidacji Okęcia, a także lotniska w Modlinie, to duże zagrożenie dla rozwoju Warszawy - podkreślił Wojciechowicz.

Jego zdaniem, - to marnowanie kilkunastu miliardów złotych, które zostały wydane na modernizację i rozbudowę Okęcia, ale także na budowę Modlina. To jest też kwestia rozwoju Warszawy, podatków, miejsc pracy (...) i też niebagatelna kwestia związana z wygodą mieszkańców Warszawy - wyliczał.

W piśmie przekazanym do szefowej stołecznej rady Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, Wojciechowicz napisał m.in., że - tak istotne decyzje, podejmowane przez rząd bez żadnych konsultacji, nie mogą pomijać opinii lokalnego samorządu.

Zostało czekanie na opinię Rady Miasta

- Mam nadzieję, że Rada Miasta w tej sprawie zabierze głos i będzie to głos jednoznacznie broniący interesów Warszawy - powiedział Wojciechowicz dziennikarzom. Dopytywany, co będzie, jeśli Rada nie zajmie konkretnego stanowiska, odparł: - będziemy rozważać zbieranie podpisów pod petycją do Rady Miasta, a jeśli to nie pomoże, to też zastanowimy się nad ewentualnym zbieraniem podpisów pod (wnioskiem) o rozpisanie referendum.

CPK - gdzie powstanie, jak duży będzie, ilu pasażerów obsłuży

Specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego, Sejm uchwalił 10 maja, a w ubiegłym tygodniu bez poprawek zaakceptował ją Senat.

Zobacz także

CPK ma powstać na liczącym 66,2 km kw ternie, który znajduje się w gminach: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski). Rada gminy Baranów podjęła uchwałę ws. organizacji referendum dot. budowy CPK. W czwartek wojewoda mazowiecki poinformował, że uchwała jest zgodna z prawem. Referendum ma się odbyć 17 czerwca.

CPK ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Nowe lotnisko w pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

W połowie maja pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild mówił, że pomysł pozostawienia niemal w centrum Warszawy lotniska jest nie tylko pomysłem aspołecznym, ale także antyrozwojowym, ponieważ blokuje to rozwój miasta. Wild wskazał wówczas, że Lotnisko Chopina jest u progu swojej przepustowości i już dziś stwarza problemy dla mieszkających w jego okolicy warszawiaków.

Zobacz także

Na czwartkowej konferencji Wojciechowicz ponowił także zaproszenie dla kandydatów na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego do odbycia wspólnej debaty nt. Warszawy. - Nie ma kampanii wyborczej, ale to nie oznacza, że nie można rozmawiać o Warszawie - powiedział.

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili: Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej) oraz b. wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz. Chęć startu wyrażał także przewodniczący lokalnego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak, którego poparcie rozważają m.in. Partia Razem oraz Kukiz'15.

Zobacz także

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

PAP/OP