Zamknij

Polska wódka pod ochroną. Zielone światło dla umowy UE-Chiny

24.11.2020 13:04
Polska wódka pod ochroną
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News

Polska wódka w świetle prawa będzie nie do podrobienia. Większą ochronę krajowego dobra ma zapewnić umowa między Unią Europejską a Chinami.

Wódka jako polskie „dobro narodowe” zyska dodatkową ochronę. Unia Europejska dała zielone światło dla umowy z Chinami.

Chodzi o ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem.

Polska wódka pod ochroną

Unia Europejska i Chiny porozumiały się w sprawie niepodrabiania własnych produktów. 11 listopada Parlament Europejski poparł umowę z Państwem Środka. Ta wejdzie w życie na początku 2021 roku.

Na liście produktów chronionych obok polskiej wódki znalazły się produkty takie jak: Cava, Champagne, Feta, Irish whisky, Muenchener Bier, Ouzo, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego.

Zobacz także

Wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się na przykład: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że wzrost eksportu europejskich towarów do Chin. W 2019 roku Chiny były trzecim rynkiem dla unijnych produktów rolno-spożywczych, wartym 14,5 mld euro. Do Azji trafiają też produktu z UE chronione jako oznaczenia geograficzne.

Przygotowana umowa między UE a Chinami na zostać w kolejnych latach rozszerzona o inne chronione towary. Lista rozszerzy się na dalsze 175 oznaczeń geograficznych z obu stron.

Szacuje się, że wartość rynkowa oznaczeń geograficznych UE wynosi ok. 74,8 mld euro, z czego 6,8 proc. to żywność i napoje z UE, a ich eksport o wartości 16,9 mld euro stanowi 15,4 proc. całkowitego unijnego eksportu żywności i napojów.

RadioZET.pl/PAP