Zamknij

Wódka podrożeje? „Jest śmiesznie tania”

10.09.2021 14:29
promocja na wódkę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Wódka staje się relatywnie coraz tańsza i bywa już ulubionym napojem alkoholowym nastolatków, wygrywając nawet z piwem. Wszystko przez to, że pół litra wódki można kupić nawet za 20 zł. Trzeba to zmienić – uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Piwo to od lat lider rynku alkoholi. W czasie pandemii jego przewaga nad innymi produktami zaczęła jednak maleć – Polacy zaczęli chętniej sięgać po trunki z wyższą zawartością alkoholu. Poprawiła się między innymi pozycja wódki, a także znacznie droższej whisky.

Renesans browarów rzemieślniczych sprawił, że w sprzedaży pojawiło się wiele modnych piw kraftowych, za które zapłacić trzeba i 10 zł za butelkę. Podwajając tę kwotę można kupić pół litra wódki, co nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o wybory młodych Polaków. „Wódka jest w Polsce śmiesznie tania” – grzmi Cezary Kaźmierczak i domaga się podwyższenia akcyzy o 40 procent.

Akcyza na wódę podrożeje? Zasponsoruje wyższą kwotę wolną od podatku

Polacy piją, państwo się bogaci. Akcyza to drugie co do wielkości źródło dochodów do budżetu państwa, zapewniając 70-75 mld zł wpływu. Przynoszenie pieniędzy powinno być oczywiście rolą drugorzędną akcyzy: najważniejszym zadaniem, dzięki kształtowaniu cen, powinno być ograniczanie negatywnych skutków zdrowotnych konsumpcji alkoholu przez obniżanie jego spożycia.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców jest zdania, że wódka stała się w Polsce zbyt tania. Po części ma to być efekt zamrożenia akcyzy, które wysokość nie zmieniła się od 20 lat. Ta sama opłata, tyle że dotycząca piwa, wzrosła w tym samym czasie o 40 procent. Cezary Kaźmierczak, szef ZPP, w wypowiedzi dla Newseria Biznes oznajmił, że zaległości w podwyżkach akcyzy na wódkę należy nadrobić.

W ciągu ostatnich 20 lat akcyza na piwo wzrosła o ok. 40 procent, a opodatkowanie wódki pozostało bez zmian. Wódka jest w Polsce śmiesznie tania. W tej chwili pół litra można kupić za ok. 20 zł i zaczyna być ulubionym napojem nastolatków, co jest również niebezpieczne społecznie.

Cezary Kaźmierczak

Dzięki podwyżce przychody Skarbu Państwa wzrosłyby o około 3 mld zł rocznie. Kwota ta mogłaby zrekompensować częściowo podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł i zmniejszyć w rezultacie zwiększenie obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorców, od których rząd chce wyciągnąć brakujące budżetowi pieniądze.

Rząd prezentując Polski Ład powtarza, że mamy do czynienia z „historyczną podwyżką podatków”. Niemal w tym samym zdaniu przyznaje jednak, że dla 10 procent Polaków ta „obniżka” będzie stanowić podwyżkę.

RadioZET.pl/Newseria