Zamknij

500 plus. Od 1 kwietnia nabór wniosków w urzędach

29.03.2021 09:27
Marlena Maląg o 500 plus
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east News

1 kwietnia ruszy nabór wniosków o 500 plus w urzędach. Beneficjenci będą mogli przesyłać lub zostawiać w placówkach papierowe wnioski. Od lutego można jednak złożyć dokument w formie elektronicznej.

500 plus to jedno z najpopularniejszych świadczeń dla rodzin, o które wnioskować można zarówno tradycyjnie, jak i przez internet.

1 kwietnia ruszy nabór papierowych, tradycyjnych wniosków o te pieniądze. Szefowa resortu rodziny apeluje jednak, by nie wychodzić z domu i załatwić sprawę przez internet.

500 plus. Nabór wniosków

500 plus w nowym okresie świadczeniowym będzie przysługiwać rodzicom od 1 czerwca tego roku do 31 maja kolejnego roku. Aby tak się stało, wcześniej należy złożyć wniosek.

Wnioskować o pieniądze można od 1 lutego w formie elektronicznej. Rodziny, które w tradycyjny sposób chcą złożyć wniosek w urzędzie lub przesłać go do placówki w formie papierowej, będą miały taką możliwość od 1 kwietnia. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zachęca jednak, by ze względu na zagrożenie epidemiczne, skorzystać jednak z tej pierwszej możliwości.

1 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o 500 plus drogą tradycyjną, jednak ze względów bezpieczeństwa zachęcam do korzystania z drogi elektronicznej, czyli bankowości elektronicznej, portalu Empatia oraz PUE ZUS 

Marlena Maląg

Jak dodała szefowa resortu, procedura jest prosta i ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć po zalogowaniu się do portalu Empatia lub PUE ZUS. - To naprawdę prosta i intuicyjna procedura, która nie tylko usprawni cały proces, ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo, które jest absolutnie bezcenne - podkreśliła minister.

Maląg dodała, że złożenie wniosku jest warunkiem otrzymania świadczenia od 1 czerwca. W ubiegłym roku urzędnicy nie wymagali takich wniosków. Obecnie, ze względu na zmiany okresu świadczeniowego, wniosek należy złożyć do końca czerwca 2021 r.

500 plus. Dla kogo?

Świadczenie niezmiennie wypłacane jest na dziecko od narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Pieniądze trafią także do pieczy zastępczej na wniosek opiekunów.

Od początku trwania programu 500 plus, czyli od kwietnia 2016 r., do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto 6,5 mln dzieci. Pieniądze te pochodzą z dotacji celowych budżetu państwa. Początkowo program w mniejszym stopniu obciążał wspólną kasę, gdyż pieniądze przyznawane były jedynie na drugie i kolejne dziecko. Gdy przepis zmieniono, 500 plus można otrzymać na każde dziecko, co kosztuje budżet państwa 40 mln złotych.

RadioZET.pl/PAP