Zamknij

Wniosek o 500 plus na dziecko poczęte nie został odrzucony

22.02.2021 21:34
Marek Rutka
fot. Piotr Hukalo/East News

Żartobliwy wniosek o przyznanie wyrównania 500 plus za 9-miesięczny okres po poczęciu, ale przed narodzeniem dziecka, spotkał się z niespodziewaną odpowiedzią. Po uzupełnieniu dokumentów sprawa będzie miała ciąg dalszy.

500 plus nie działa co prawda jako program ratujący polską demografię, doskonale sprawdza się za to jako świadczenie utrzymujące na wysokim poziomie poparcie dla partii rządzącej. Nie bez kozery pierwsza podwyżka 500 plus ma nastąpić w 2023 roku, na chwilę przed wyborami parlamentarnymi.

W uzasadnieniu orzeczenia TK stwierdzającego niekonstytucyjność prawa do aborcji napisano, że dziecko nabywa praw z chwilą poczęcia. Poseł Lewicy Marek Rutka postanowił potraktować tę wykładnię dosłownie i złożył wniosek o wyrównanie 500 plus za 9 miesięcy, gdy jego córka była „dzieckiem poczętym”. Spodziewał się odmowy, oficjalna odpowiedź mocno go więc zaskoczyła.

500 plus na dziecko poczęte. Trzeba uzupełnić dokumenty

Rutka przyznał, że jego akcja była happeningiem. Tymczasem wniosek został potraktowany nadzwyczaj poważnie. Poseł złożył dokumenty w gdyńskim ZUS-ie i urzędzie miasta. Z tego drugiego doczekał się oficjalnej odpowiedzi.

Magistrat poprosił o uzupełnienie braków formalnych we wniosku, gdyż zdaniem urzędników formularz nie został wypełniony „zgodnie z wymogami ustawy”. Poseł Rutka zapowiedział już, że zamierza poprawiony dokument złożyć ponownie.

Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz. To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami.

Marek Rutka

Sprawa niespodziewanie się przedłużyła, nawet jednak po ponownym opracowaniu dokumentów szanse na otrzymanie świadczenia na „dziecko poczęte” jest w praktyce zerowe.

W przepisach umieszczona jest bowiem informacja, że prawo do świadczenia 500 plus przysługuje dopiero od dnia narodzin.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza