Zamknij

Wniosek o 14. emeryturę. ZUS tłumaczy, jak dostać świadczenie

09.09.2021 12:17
emerytka czytająca pismo z ZUS
fot. Marek BAZAK/East News

14. emerytura będzie wypłacana przez ZUS w listopadzie 2021 roku. Zasady przyznawania świadczenia przyjęte przez rząd są nieubłagane: nie wszyscy mogą na „czternastkę” liczyć. Ponieważ wielu seniorów zaczęło pytać o konieczność złożenia wniosku o 14. emeryturę, ZUS wyjaśnił, jak przyznawane jest świadczenie i kto może liczyć na jego otrzymanie.

Emerytury nie zawsze pozwalają seniorom na godne życie. Pomysłem rządu na poprawienie losu emerytów i rencistów było przyznanie podwyżki, której jednak nie rozłożono na comiesięczne przekazy z ZUS. Zamiast tego zaczęto wypłacać je jednorazowo i nazwano 13. emeryturą.

Rozwiązanie spodobało się emerytom, więc w trakcie kampanii wyborczej padły deklaracje o wypłacie także 14. emerytury. Ta jednak, jak się okazało, będzie wypłacana na zupełnie innych zasadach niż „trzynastka”. Co zrobić, żeby dostać dodatkowe pieniądze i czy trzeba składać wniosek o 14. emeryturę?

Wniosek o 14. emeryturę. ZUS rozwiewa wątpliwości

14. emerytura, podobnie jak „trzynastka”, wyliczana jest na podstawie emerytury minimalnej, w 2021 roku wynoszącej 1250,88 zł. Różnica polega na tym, że w przypadku „czternastki” rząd wprowadził kryterium dochodowe: pełną kwotę otrzymają seniorzy, których świadczenia są niższe niż 2900 zł brutto.

Jeśli pobierana emerytura jest wyższa od tej kwoty, to różnica zostanie odjęta od wysokości wypłacanej „czternastki”. Seniorzy, którzy wypracowali sobie świadczenia wyższe niż 4150,88 zł brutto dodatkowych pieniędzy nie otrzymają wcale.

Co trzeba zrobić, żeby dostać 14. emeryturę? Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, przypomina, że… nic. Świadczenie przyznawane jest z urzędu, żadne wnioski w tej sprawie nie są wymagane.

Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS.

Iwona Kowalska-Matis

ZUS uściślił, że 14. emeryturę otrzymają osoby, które na 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Wypłata świadczeń odbędzie się w listopadzie 2021 roku. „Czternastka” będzie jednorazowa – w następnych latach seniorzy już jej nie dostaną.

RadioZET.pl/ZUS