Zamknij

Włoska i niemiecka policja rozbiły włoską mafię

Olga Papiernik
09.01.2018 16:56
Włoska i niemiecka policja rozbiły włoską mafię
fot. Rene Böhmer on Unsplash

Włoska i niemiecka policja złapała ponad 100 podejrzanych osób podejrzanych o mafijne powiązania. Rozbite zostało imperium kryminalne, które wzbogaciło się na chlebie, winie i usługach pogrzebowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

We wspólnej operacji przeciwko "mafii Ndrangheta" zostały również przejęte nieruchomości warte około 50 milionów euro (60 milionów dolarów).

Ta silnie zorganizowana grupa przestępcza z siedzibą w południowych Włoszech przeniknęła do firm zarówno we Włoszech, jak i w Niemczech.

Grupa była kierowana przez Giuseppe Farao, 70-letniego szefa skazanego już na dożywotnie więzienie, ale wciąż wydającego instrukcje rodzinie i współpracownikom.

Farao wraz z synami kontrolowali piekarnie, winnice i gaje oliwne, zmuszali restauracje i hotele do korzystania z ich produktów w całych Włoszech.

Przeniknęli także do domów pogrzebowych, czy zakładów recyklingu wraz z tuzinem miejscowych przedstawicieli władz, w tym burmistrzów zamieszanych w oszukańcze przetargi publiczne.

Grupa była również zaangażowana w działalność turystyczną i hazardową.

Podsłuchy ujawniły, że gang rozszerzył swoją działalność o Niemcy i zastraszył "właścicieli restauracji, pizzerii i lodziarni, zmuszając ich do kupowania produktów od firm kontrolowanych przez grupę przestępczą".

Jedenastu podejrzanych w wieku od 36 do 61 lat zostało zatrzymanych w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii w związku z oskarżeniami o szantaż i pranie brudnych pieniędzy, podała niemiecka policja.

Co najmniej 5 000 restauracji we Włoszech znajduje się w rękach zorganizowanych grup przestępczych.

W 2017 r. Firma była warta 21,8 mld euro, o 30 proc. Więcej niż rok wcześniej i wpłynęła na cały łańcuch żywnościowy od produkcji po transport i dystrybucję - w tym eksport podrabianych towarów wyprodukowanych we Włoszech.

fcc/ide/gd/OP