Zamknij

Włodzimierz Hereźniak nowym prezesem JSW

14.07.2019 08:54
Włodzimierz Hereźniak nowym prezesem JSW. Kim jest? Górnictwo
fot. ANDRZEJ WAWOK/REPORTER/East News

Włodzimierz Hereźniak od 1 sierpnia będzie nowym prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Zdecydowała o tym w sobotę rada nadzorcza górniczej firmy. O stanowisko prezesa JSW ubiegało się czterech kandydatów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W poprzednim konkursie, który na początku lipca rada nadzorcza JSW pozostawiła bez rozstrzygnięcia, o funkcję prezesa zarządu JSW ubiegało się pięciu kandydatów, a po rezygnacji z kandydowania byłego prezesa Daniela Ozona - czterech.

Spór o prezesa JSW

Także w nowym, ogłoszonym 4 lipca, konkursie, o stanowisko prezesa rywalizowały cztery osoby.

Zobacz także

3 lipca rada nadzorcza JSW nie wybrała nowego prezesa spółki, rozstrzygnęła natomiast konkurs w części dotyczącej czterech wiceprezesów. Jednemu z nich - wiceprezesowi ds. handlu Rafałowi Pasiece - powierzono pełnienie obowiązków prezesa do czasu wyboru właściwego szefa zarządu.

W zarządzie firmy nowej kadencji znaleźli się także dotychczasowy wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko - wcześniej odwołany z tej funkcji przez radę nadzorczą w styczniu tego roku.

Nowym wiceprezesem JSW ds. ekonomicznych został Radosław Załoziński. Swoją funkcję nadal pełni także wiceprezes ds. pracowniczych Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę w bezpośrednich wyborach. Zarząd JSW został wybrany na trzyletnią kadencję.

11 czerwca rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa JSW Daniela Ozona, który kierował firmą od marca 2017 roku W oświadczeniu po jego odwołaniu przewodnicząca rady nadzorczej poinformowała, że wśród przyczyn decyzji rady było m.in. nierealizowanie zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie, niewłaściwy nadzór nad spółkami grupy kapitałowej czy nadmierne wydatki na wyjazdy służbowe.

Zobacz także

Zdymisjonowanie Ozona wzmogło protesty górników z kopalni JSW, którzy sprzeciwiali się zmianom we władzach spółki oraz niewypłacaniu pracownikom premii za wydobycie węgla. 

3 lipca akcjonariusze JSW nie udzielili Ozonowi absolutorium z wykonania obowiązków w ubiegłym roku. Pozostali członkowie zarządu JSW - także ci odwołani ze stanowisk w styczniu tego roku - otrzymali absolutorium, ponownie jak wszyscy członkowie rady nadzorczej JSW.

Kim jest Włodzimierz Hereźniak?

Jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest doświadczonym menedżerem w branży górniczej i energetycznej, był m.in. w zarządach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu–Zdroju oraz spółek Polski Koks, Remkoks i Węglozbyt.

W latach 2006-2007, przez niespełna osiem miesięcy, kierował już Jastrzębską Spółką Węglową, a ostatnio był wiceprezesem zarządu spółki Tauron Ciepło.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP