Zamknij

Włoskie mafie wzbogacą się na koronakryzysie. Władze ostrzegają

17.07.2020 13:36
Włochy. Władze ostrzegają: mafia wzbogaci się na koronakryzysie
fot. Donatella Giagnori/EIDON/East News

Włochy, które na tle innych europejskich państw wyjątkowo ucierpiały na pandemii, mają jeszcze jeden problem: mafia. Tamtejszy rząd ostrzega, że nielegalnie działające grupy mogą wzbogacić się na koronakryzysie.

Włoskie mafie mogą zarobić fortunę na kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa - alarmuje wydział policji do walki z mafią w raporcie dla parlamentu w Rzymie.

Autorzy raportu porównują rynek w obliczu pandemii do okresu po wojnie, który otworzył organizacjom przestępczym szanse na zyski.

Włoski rząd: istnieje ryzyko, że mafie zwiększą swoją rolę

W raporcie włoskie władze ostrzegają, że przestępcy będą chcieli wykorzystać niestabilną sytuację na rynku i będą wzbogacać się udając „wiarygodnego gracza”. Eksperci zaznaczają, że rosną obawy o to, że mafia przejmie kontrolę nad firmami zmagającymi się dziś z brakiem płynności finansowej. W takich sytuacjach, jak zauważono, mafie oferują "alternatywną politykę socjalną" oraz "przydatne wsparcie i punkt odniesienia".

Zobacz także

Eksperci alarmują, że przestępcy działają niepozornie. Plan jest prosty: utwierdzić ludzi w przekonaniu o niestabilnej sytuacji finansowej i wyjść im naprzeciw.  

„Rezultatem tego według przedstawionego scenariusza jest zdobycie za sprawą udzielanych pożyczek większego poparcia przez organizacje takie, jak sycylijska cosa nostra, neapolitańska kamorra czy zwłaszcza kalabryjska 'ndrangheta” – informuje PAP, który powołuje się na włoskie źródło.

Zobacz także

Realnym zagrożeniem dla włoskiej gospodarki jest przeniknięcie do niej zorganizowanych grup przestępczych. Mafie zagrażają też polityce, gdyż mogą wywołać "problemy z porządkiem publicznym". Włoski rząd obawia się też przenikaniu przestępców do aparatu administracyjnego.

We Włoszech bilans zmarłych przekroczył w tym tygodniu 35 tysięcy, wynosi 35 017. Liczba potwierdzonych we Włoszech przypadków zakażeń wzrosła do 243,7 tys.

RadioZET.pl/PAP