Zamknij

Rekordowo wczesne zbiory warzyw i owoców. Powodem wyjątkowo ciepła zima

17.02.2020 08:15
Włochy. Rekordowo wczesne zbiory warzyw i owoców. Powodem wyjątkowo ciepła zima
fot. Artens/Shutterstock (ilustracyjne)

Rekordowo ciepła zima we Włoszech. Kilka tygodni wcześniej niż zwykle dojrzały truskawki, które już są w masowej sprzedaży. Z kolei mimozy, wręczane w Dniu Kobiet, mogą nie doczekać 8 marca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pierwsze w tym roku truskawki z południa kraju dojrzały na początku lutego, choć zazwyczaj zbierane są od marca. Natomiast w regionie Lacjum gotowy jest już bób - tradycyjne warzywo majówek, a za tydzień do sklepów trafią szparagi, sprzedawane zwykle na wiosnę.

To nadzwyczajne przyspieszenie, tłumaczą meteorolodzy cytowani przez dziennik „La Repubblica” , jest rezultatem wyjątkowo łagodnej zimy, która w niektórych częściach Włoch jest najcieplejsza od 250 lat.

Zobacz także

Jak się zauważa, producenci żywności są jednak bardzo ostrożni.

- Można mówić o korzyściach, ale także o ryzyku - podkreślił Lorenzo Bazzana ze związku rolników Coldiretti. Zaznaczył, że ciepła zima wywołała wczesny zalew rynku przez kalafiory i brokuły , których jest wręcz za dużo.

Pogodowe anomalie sprawiają też, że zmienia się smak i wygląd warzyw.

Zobacz także

Zaburzeniu ulegają zwyczaje i planowanie cyklu produkcyjnego. Jako przykład podaje się przedwcześnie kwitnące w tym roku mimozy. Jeśli tak wysokie temperatury utrzymają się, przekwitną przed 8 marca, gdy są najpopularniejszym podarunkiem dla kobiet.

Obecnie największe obawy, po wielu dniach temperatur nawet powyżej 20 stopni Celsjusza w wielu rejonach kraju, wywołuje możliwość nadejścia chłodu i przymrozków. Zniszczyłyby one dużą część upraw.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP