Zamknij

Włoska szkoła płaci ponad 8,5 tys. zł za każdego nowego ucznia

Piotr Drabik
04.02.2019 15:57
Włochy. Ponad 8,5 tys. zł płaci mała włoska szkoła w Riomaggiore za każdego nowego ucznia
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Nietypowe propozycja od jednej z włoskich szkół. Aż dwa tysiące euro (ponad 8,5 tys. złotych) otrzymają rodzice każdego dziecka, którzy zapiszą je do małej gminnej podstawówki w Ligurii na północy Włoch. W ten sposób lokalne władze postanowiły powstrzymać odpływ uczniów do pobliskiego miasta La Spezia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z taką inicjatywą wystąpił zarząd miejscowości Riomaggiore w krainie Cinque Terre na Riwierze Liguryjskiej, uważanej za perłę turystyki we Włoszech. Miasteczko liczące około 1800 mieszkańców pustoszeje.

W lokalnej szkole jest coraz mniej dzieci, co prowadzi do tego, że uczą się one w łączonych klasach. Często, nawet co miesiąc, zmieniają się nauczyciele. Wywołuje to protesty rodziców zaniepokojonych brakiem ciągłości pracy dydaktycznej.

Zobacz także

Ta kryzysowa sytuacja sprawiła, że burmistrz Fabrizia Pecunia postanowiła wyasygnować fundusze, by zachęcić rodziny do posłania dzieci do lokalnej szkoły.

- Mamy obowiązek zaoferować najwyższy poziom edukacji, jeśli chcemy, aby rodziny dalej mieszkały w Cinque Terre - powiedziała burmistrz.

Jak podkreśliła, "szkoła jest najważniejszą wartością dla utrzymania wspólnoty i naszej tożsamości kulturowej". Poza 2 tys. euro dla rodziców, władze lokalne zapowiadają bezpłatne podręczniki szkolne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD