Zamknij

Metro za darmo w zamian za butelki plastikowe

14.10.2019 08:20
Włochy. Metro w Rzymie za darmo w zamian za butelki plastikowe
fot. Hanger/Shutterstock (ilustracyjne)

Bezpłatne bilety do metra za wyrzucenie plastikowych butelek. Z takiej opcji od trzech miesięcy mogą korzystać mieszkańcy Rzymu. Do tej pory oddali do specjalnych recyklomatów 750 tys. plastikowych butelek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi, komentując inicjatywę pod hasłem „Recyklinguj i podróżuj”, podkreśliła, że jest ona bardzo popularna i została doceniona przez pasażerów.

Akcja, z którą wystąpił stołeczny zarząd transportu Atac, przedstawiana jest jako pierwsza taka we Włoszech i jedna z niewielu na świecie.

Zobacz także

Rzymskie butelkomaty nazywane „pochłaniaczami butelek” ustawiono na stacjach Cipro, Piramide i San Giovanni. Często ustawiają się do nich kolejki osób z torbami pełnymi butelek.

Każdy, kto chce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, musi włączyć specjalną aplikację ze swoim osobistym kontem jego uczestnika. Za wrzuconą butelkę z plastiku dowolnej wielkości otrzymuje „eko-bon”. Gdy zgromadzi ich odpowiednią liczbę, dostaje za nie bilet komunikacji miejskiej.

– Pomaganie środowisku i redukcja plastiku jest prosta i opłaca się – podkreśliła burmistrz.

Zobacz także

Podobna akcja od lipca tego roku prowadzona jest w Warszawie. W zamian za wrzucenie do recyklomatów pustych butelek bądź puszek można otrzymać punkty wymienne na nagrody m.in. zniżki na wydarzenia kulturalne.

Urządzenia w Polsce przyjmują trzy różne rodzaje odpadów: butelki plastikowe typu PET, szklane butelki oraz puszki wykonane z aluminium.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP