Zamknij

Właściciele galerii mają dość lockdownu. Posypią się pozwy?

22.01.2021 17:05
Właściciele galerii handlowych mogą pozwać Skarb Państwa
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Właściciele galerii handlowych rozważają przeciwko Skarbowi Państwa. Mają dość przedłużającego się lockownu. Piszą o niekonstytucyjnym działaniu rządu i dyskryminacji.

Lockown zamroził tylko wybrane przez rząd branże. Ucierpiał m.in. handel, na co uwagę zwraca Polska Rada Centrów Handlowych.

Właściciele zamkniętych od tygodni centrów handlowych piszą wprost: rząd wprowadził dyskryminujące i niekonstytucyjne przepisy. Przedsiębiorcy szykują pozew przeciwko Skarbowi Państwa.

Handlowcy pozwą Skarb Państwa?

Przynajmniej do 31 stycznia handel w galeriach będzie ograniczony. Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, w centrach przyjmować klientów może tylko część sklepów, sprzedających produkty spożywcze, drogerie, czy prasę. Obowiązuje w nich, tak jak i w placówkach handlowych poza galeriami, limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Początkowo takie obostrzenia miały obowiązywać do 17 stycznia, jednak rząd wydłużył lockdown do końca miesiąca. Handlowcy tracą cierpliwość i rozważają pozew przeciwko Skarbowi Państwa.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że na obostrzeniach tracą i sprzedawcy, który nie mogą pracować, a także właściciele , którzy w czasie pandemii nie otrzymują czynszu.

- Dotychczasowa łączna strata w obrotach sklepów i punktów usługowych, działających centrach handlowych, wynikająca z 15 tygodni lockdownu, to około 30 mld zł – wskazują właściciele centrów handlowych.

Jak czytamy w oświadczeniu Polskiej Rady Centrów Handlowych, w wyniku trzech lockdownów przychody wynajmujących będą niższe o prawie 5 mld zł, a więc o około 45 proc. ich rocznej wartości.

Właściciele centrów handlowcych otwarcie zaznaczają, że ustawa antycovidowa, chociażby zważywszy na artykuł 15ze zdejmujący z najemców obowiązek zapłacenia czynszu, budzi wątpliwości konstytucyjne. Branża zaznacza, że rząd wspiera jedną grupę podmiotów kosztem drugiej.

„Naruszenie przez ustawodawstwo covidowe gwarantowanej przez Konstytucję równości wobec prawa, swobody działalności gospodarczej, ochrony prawa własności przy jednoczesnym braku wsparcia adekwatnego do ponoszonych strat, może skutkować skierowaniem pozwów wobec Skarbu Państwa” – czytamy w oświadczeniu przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy zaznaczają, że rząd nierówno traktuje przedstawicieli poszczególnych sektorów gospodarki.  - Niezrozumiałe jest, dlaczego sklepy i punkty usługowe zlokalizowane poza centrami handlowymi mogą swobodnie działać. Dodatkowo trudno jest znaleźć uzasadnienie pod kątem epidemiologicznym dla doboru branż, które mogą prowadzić działalność bez ograniczeń – dodają handlowcy.

Rada zaznacza, że mamy do czynienia z dyskryminacją i zapewnia, że przedsiębiorcy mają realne przesłanki ku temu, by wystąpić z pozwem o odszkodowanie do Skarbu Państwa.  Na taki krok zdecydowali się już m.in. przedsiębiorcy z branży fitness i turystycznej.

RadioZET.pl/mat.pras