Zamknij

Właściciel Biedronki przejmie sieć sklepów Piotr i Paweł?

Olga Papiernik
05.06.2018 13:51
sklep piotri i paweł
fot. Piotr i Paweł S.A.

Jak możemy przeczytać na portalu gloswielkopolski.pl, chociaż nie ma jeszcze oficjalnej informacji, to cały czas mówi się że to najprawdopodobniej Jeronimo Martins (portugalski właściciel Biedronki) przejmie poznańską sieć sklepów delikatesowych Piotr i Paweł, należącą do tej pory do rodziny Wosiów. Zdaniem ekspertów, Biedronka przejmie ze swoim brandem większość sklepów Piotr i Paweł.

„Głos Wielkopolski” dodaje, że Jeronimo Martins może przejąc 100 procent udziałów sklepów Piotr i Paweł.

Sieć Piotr i Paweł prowadzi od jesieni 2017 roku, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem i wraz z doradzającym jej Bankiem Zachodnim WBK, proces wyboru inwestora strategicznego. Sieć zebrała wstępne oferty potencjalnych inwestorów strategicznych i obecnie trwają procesy due diligence, po których nastąpi wybór inwestora. Zamknięcie etapu procesu przed rozpoczęciem uzyskiwania zgody UOKiK planowane jest do końca czerwca.

Piotr i Paweł upadłość

W lutym pisaliśmy o tym, że sieć supermarketów Piotr i Paweł zmaga się ze sporymi problemami. Na sklepowych półkach brakowało towarów, a firma złożyła nawet wniosek o sanację, który szybko wycofała. Właściciele sklepów uspokajali klientów, że do upadłości nie dojdzie i pod koniec lutego sieć handlowa Piotr i Paweł poinformowała, że pozyskała inwestora finansowego w postaci funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners. Sfinalizowana umowa inwestycyjna weszła w życie, gdyż nie wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

W maju prezesem sieci Piotr i Paweł został Marek Miętka, natomiast Piotr i Paweł Woś, którzy stworzyli sieć sklepów, przeszli z poziomu zarządu do rady nadzorczej z dniem 1 czerwca br.

Kim jest Właściciel Biedronki - Jeronimo Martins

Grupa Jeronimo Martins działa w Polsce, Portugalii i Kolumbii, gdzie łącznie posiada blisko 3900 sklepów. Zatrudnionych jest w nich około 100 tys. pracowników. Na koniec ub.r. w Polsce działały 2823 sklepy Biedronka.

Skonsolidowana sprzedaż Jeronimo Martins wyniosła w ub.r. 16,3 mld euro, czyli o 11,3 proc. więcej wobec wcześniejszego roku. Zysk Biedronki wzrósł o 13,8 proc. do poziomu 805 mln euro.

GW/PAP/ISBnews/OP