Zamknij

Pół miliona dolarów za wirtualny dom, który nigdy nie zostanie zbudowany

12.04.2021 19:51
Wirtualny dom Mars House. Pół miliona dolarów za unikatowy projekt
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

Zarejestrowano pierwszą na świecie transakcję, w której kupujący nabył w całości wirtualny budynek. Umowa opiewa na pół miliona dolarów. Jak wygląda nowoczesny dom w technologii cyfrowej, który nigdy nie powstanie w realu?

Nieruchomości były dotąd traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna lokata kapitału w stabilnych murach. Okazuje się, że rozwój rynku zmierza w kierunku cyfryzacji. Znalazł się już pierwszy chętny, który kupił cyfrową projekcję budynku za równowartość niemal 2 mln zł.

Nietypowy dom określany jest dziełem sztuki graficznej. Wizualnie nawiązuje do kolorystyki planety Mars, ma przezroczyste ściany z nałożonym gradientem i ma być idealną przestrzenią do medytacji.

Nieruchomości cyfrowe. Wirtualny dom

Czym jest przedmiot transakcji? W wirtualnym domu można przebywać tylko w wirtualnej rzeczywistości. Oznacza to, że nie ma możliwości przeniesienia projektu do świata realnego. Projekt jest cyfrowym zapisem przestrzeni wygenerowanej przy pomocy silnika graficznego Unreal Engine.

Projektantka Krista Kim wymyśliła i sprzedała pierwszy na świecie cyfrowy dom. Wartość „Mars House” to ponad 500 tys. dolarów. Dlaczego jest taki drogi? Dom jest unikatowo zakodowany za pomocą standardu NFT, który jest potwierdzeniem oryginalności i niepowtarzalności.

Wirtualny budynek nosi nazwę "Mars House" i został sprzedany za pomocą platformy sprzedażowej SuperRare. Dokładna cena wyniosła 288 jednostek kryptowaluty Ether. Jest to odpowiednik ok. 512 tys. dol (ok. 2 mln zł).

W systemie uwierzytelniającym NFT (non fungible token), właściciel domu ma potwierdzenie, że to właśnie jego egzemplarz jest oryginalny. Według autorki pomysłu, "Mars House" jest zdigitalizowanym dziełem sztuki, które z czasem może zyskiwać na wartości. Technologia blockchain ma być gwarantem bezpieczeństwa transakcji. Token działa jak Księga Wieczysta, która wskazuje dane właściciela.

RadioZET.pl