Zamknij

Kasa fiskalna na smartfonie? Nowe przepisy od 1 czerwca

28.05.2020 11:20
Wirtualne kasy fiskalne. Jest rozporządzenie Ministra Finansów
fot. Shutterstock/PK Studio (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy będą mogli wymienić tradycyjną kasę fiskalną z papierową rolką na aplikację w telefonie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 czerwca 2020 roku.

Jest rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Wyjaśniamy, kto będzie mógł korzystać z takich kas i jaka jest procedura przy zakupie oprogramowania.

Wirtualne kasy dla przedsiębiorców

Resort finansów podkreślił w komunikacie, że używanie kas wirtualnych nie jest obowiązkowe. To jedynie alternatywa dla wskazanych branż korzystających z kas rejestrujących. Chodzi o przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Zobacz także

Co istotne, choć rozporządzenie obowiązywać będzie od 1 czerwca, przedsiębiorcy poczekają na oprogramowanie nieco dłużej. Kasa w telefonie w formie oprogramowania będzie musiała posiadać certyfikat wydany przez Główny Urząd Miar. „Wydanie takiego dokumentu potwierdza zgodność działania kasy zgodnie z wymogami, w szczególności dot. bezpieczeństwa” – pisze resort finansów.

Zobacz także

Jak mówił w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministerstwa Finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, nie ma niebezpieczeństwa dla budżetu w związku z wirtualnymi kasami fiskalnymi, na ewentualne nieprawidłowości administracja skarbowa będzie mogła reagować praktycznie w czasie rzeczywistym.

Rozporządzenie techniczne, które uzyskało zgodę Komisji Europejskiej, zawiera szereg mechanizmów, które gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa

- zapewnił Koch

Kasy fiskalne online. Wymiana sprzętu obowiązkowa w 2021 roku

Tradycyjne kasy fiskalne z papierową rolką powoli znikają z rynku. Zastąpią je kasy online, które umożliwią automatyczne przesyłanie danych do skarbówki.

Zobacz także

Pierwsze kasy tego typu pojawiły się u przedsiębiorców w branży paliwowej czy np. wulkanizacyjnej. Kolejną grupą zobowiązaną do wymiany kas mieliby być reprezentanci branży hotelarskiej i gastronomicznej. Mają jednak na to więcej czasu – do 1 stycznia 2021 roku. Także w 2021 roku kasy online w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej.  

Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

RadioZET.pl/PAP