Zamknij

Wirtualna rzeczywistość zawita na lotniskach

Olga Papiernik
24.01.2018 09:58
Wirtualna rzeczywistość zawita na lotniskach
fot. Samuel Zeller on Unsplash

Nano Games - krakowski deweloper gier oraz twórca marki Simpro, dedykowanej tworzeniu profesjonalnych symulatorów szkoleniowych w wirtualnej rzeczywistości - zaprojektował symulator dla pracowników obsługi naziemnej lotnisk, podała spółka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Projekt powstał przy współpracy z Kraków Airport. Dzięki niemu personel, odpowiedzialny za bezpieczny i prawidłowy ruch na płycie lotniska, może doskonalić swoje umiejętności. Wirtualne szkolenie pozwala tworzyć scenariusze, dzięki którym pracownicy będą gotowi w każdej chwili profesjonalnie wykonywać swoje codzienne obowiązki" - czytamy w komunikacie.

Zagłosuj

Czy korzystałeś/aś z wirtualnej rzeczywistości?

Liczba głosów:

Symulator do obsługi naziemnej lotnisk stworzony przez Simpro - spin-off spółki Nano Games - odtwarza warunki panujące podczas codziennej pracy koordynatora ruchu naziemnego, zwanego marszałkiem. Jest on odpowiedzialny za sterowanie i ustawianie samolotów oraz pilnowanie porządku na płycie lotniska. Ubrany w żółty kombinezon sygnalista prowadzi samolot na jedno ze stanowisk postojowych za pomocą znaków wydawanych załodze samolotu, wyjaśniono w informacji.

- Praktyka szkoleń marszałka wiąże się z koniecznością wyłączenia części płyty lotniska i oddelegowania konkretnego samolotu, co może mieć wpływ na funkcjonowanie infrastruktury portu lotniczego. Nasz symulator zapewnia autentyczne doświadczenia i prawdziwe emocje, które towarzyszą pracy koordynatora ruchu naziemnego. Pozwala sprawdzić jego zachowania w różnorodnych scenariuszach, w tym podczas sytuacji kryzysowych. Jednocześnie stwarza możliwość zaprojektowania różnorodnych, nawet najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych. Właściwie przeszkolony pracownik jest gwarancją bezpieczeństwa, co w miejscach uczęszczanych przez miliony osób jest szczególnie ważne - powiedział prezes Nano Games Michał Litworowski.

Symulator do obsługi naziemnej lotnisk został opracowany przy współpracy z Kraków Airport, który jest partnerem strategicznym Krakowskiego Parku Technologicznego w ogólnopolskim programie KPT ScaleUP. W jego ramach Simpro zostało wyselekcjonowane z grona ponad 100 firm, do pracy przy innowacyjnych projektach, które docelowo zostaną wdrożone w dużych przedsiębiorstwach. Krakowska spółka stawia na personalizację swoich symulatorów.

- Czerpiąc know-how z branży gaming, stworzyliśmy markę Simpro, dedykowaną operatorom infrastruktury krytycznej, zarówno obiektów, jak i systemów. Jesteśmy przekonani, że nasze unikatowe rozwiązania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w sektorze publicznym - dodał Litworowski.

ISBnews/OP