Zamknij

Wirtualna kasa fiskalna bez paragonów. Jest projekt resortu finansów

16.09.2021 18:36
Kasy fiskalne bez paragonu
fot. Autor: Wojciech Wrzesien/shutterstock (ilustracyjne)

Kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów – zakłada nowy projekt Ministerstwa Finansów. Takie udogodnienie nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców.

Kasa fiskalna w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Mowa o automatach, które znajdują się m.in. na myjniach samochodowych. Jak czytamy „projekt rozporządzenia wprowadza regulacje dostosowujące wymagania techniczne do warunków środowiskowych, jakie panują w myjniach samochodowych, tj. duża wilgoć, brak obsługi”.

Wirtualne kasy fiskalne bez konieczności drukowania paragonu

Automaty do płatności m.in. na samoobsługowych myjniach samochodowych nie będą musiały zawierać drukarek paragonu. Z takiego udogodnienia skorzysta ponad 5 tys. przedsiębiorców używających kas rejestrujących  mających postać oprogramowania.

Podatnik nie będzie zobowiązany do wystawiania paragonu fiskalnego w postaci papierowej, jeżeli zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży przez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług” – czytamy w uzasadnieniu.

W związku z tym usprawnieniem przedsiębiorca nie będzie też musiał wystawiać okresowych i rozliczeniowych raportów fiskalnych w postaci papierowej, „pod warunkiem ich przesłania do komputerowych systemów ogólnodostępnych i ich zapisu lub wydruku w tych systemach”.

RadioZET.pl/PAP