Zamknij

Odzyskali od dłużników miliardy złotych. Tak wygląda windykacja w Polsce

30.08.2019 09:01
Windykatorzy odzyskali miliardy złotych od dłużników
fot. Shutterstock/ Champion studio (ilustracyjne)

Ponad miliard złotych powrócił do normalnego obrotu gospodarczego tylko w pierwszym kwartale 2019 roku. Przez ostatnie cztery lata windykatorom udało się odzyskać ponad 10 miliardów złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

To niewystarczający wynik. 10 miliardów w ciągu czterech lat to wciąż za mało w gospodarce, w której portfele należności rosną szybciej od PKB, a poziom moralności finansowej spada – czytamy w raporcie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Zobacz także

Dłużników jest coraz więcej i to we wszystkich sektorach gospodarki. Jak szacuje KPF, wartość wierzytelności na koniec pierwszego kwartału 2019 roku przekroczyła 86 miliardów złotych. To o ponad 9 procent więcej niż w ubiegłym roku.

To może oznaczać, że portfele należności polskich przedsiębiorstw rosną nawet szybciej niż polska gospodarka.

– czytamy w raporcie

Co za tym stoi? Według autorów raportu winny jest niski poziom moralności finansowej w Polsce.

– Trzeba chronić potencjał wzrostu polskiej gospodarki. To także skuteczny sposób na ochronę polskich gospodarstw domowych przed nadmiernym wzrostem cen usług i produktów – powiedział Andrzej Roter, Prezes KPF.

Zobacz także

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów w pierwszej połowie 2019 roku upadły w Polsce 282 firmy. Co druga z nich była notowana w Krajowym Rejestrze Długów w dniu ogłoszenia wyroku przez sąd.

RadioZET.pl