Zamknij

Więzienie za wyłudzenie postojowego. ZUS weryfikuje wypłaty

23.09.2020 13:05
ZUS i pieniądze
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Postojowe znalazło się pod lipą ZUS. Zakład sprawdza, czy osoby które otrzymały świadczenie rzeczywiście miały do niego prawo. W razie wykrycia nieprawidłowości składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury.

Postojowe zostało wprowadzone w ramach tarcz antykryzysowych jako doraźna pomoc dla osób, które pracując na umowach cywilnoprawnych straciły część przychodu. Świadczenia były wypłacane błyskawicznie, co oznaczało brak możliwości zweryfikowania, czy dana osoba rzeczywiście spełnia warunki ich otrzymania.

Po zakończeniu programu pomocowego ZUS zaczął analizować wypłaty świadczeń. Do prokuratury zgłoszono już pierwsze wykryte wyłudzenia środków. W pierwszej sprawie, dotyczącej przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego, może zapaść wyrok nawet ośmiu lat więzienia.

Postojowe weryfikowane przez ZUS. Wyłudzenia zgłaszane prokuraturze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykrył mechanizm, który doprowadził do wyłudzenia świadczenia postojowego na kwotę ponad miliona złotych. Sprawę opisała „Rzeczpospolita”.

Zaczęło się od ogłoszenia o oferowaniu pracy zamieszczonego w internecie przez 30-letniego przedsiębiorcę z Ostrowa Wielkopolskiego. Anons kierowany był do studentów.

Zobacz także

Osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie, otrzymały fikcyjne zlecenia. Na ich podstawie przedsiębiorca wystąpił w imieniu rzekomo zatrudnionych do ZUS, zapewniając im wypłatę postojowego w wysokości 2080 zł. Świadczenie otrzymało w ten sposób kilkaset osób.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi śledztwo dotyczące zachowań 30-letniego mężczyzny, lokalnego przedsiębiorcy, który na podstawie zawieranych umów zlecenia doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi przez ZUS.

Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Pomoc od państwa można było otrzymywać przez 3 miesiące. ZUS podał, że od każdego z tak wypłaconego postojowego przedsiębiorca pobierał opłatę za jego załatwienie.

Zagłosuj

Jak duża jest skala wyłudzeń świadczeń postojowych?

Liczba głosów:

Nie jest to jedyny przypadek, w którym ZUS stwierdził wyłudzenie świadczenie postojowego. Zakład będzie sukcesywnie weryfikował zasadność wypłacenia środków beneficjantom programu. Ma na to 5 lat od wypłacenia świadczenia.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita