Zamknij

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Co się stało z 95 mln zł?

25.08.2020 19:37
Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa. Wykorzystano boty? Jest śledztwo
fot. Alice Chen/Shutterstock (ilustracyjne)

Prawie 100 mln zł wyparowało z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki rozeszły się w ułamku sekundy, a prokuratura wszczęła śledztwo. Wstrzymano również wypłatę kolejnych środków w ramach tego projektu.

Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa miała pomóc przedsiębiorcom z zachodniej Polski w walce ze skutkami kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Zamiast tego - wzbudziła ogromne kontrowersje.

Nabór w konkursie "Grant na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa wielkopolskiego" w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej rozpoczął się i zakończył w poniedziałek rano. Do dyspozycji było około 95 mln zł, a przedsiębiorcy złożyli wnioski na przeszło 1,7 mld zł. O grant można było aplikować przez Internet od godz. 9.

Gdzie się podziało 95 mln zł z Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej?

Co ciekawe - nabór zakończył się w ciągu minuty od momentu rozpoczęcia głosowania. W rezultacie o uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi decydowały ułamki sekundy.

Zobacz także

Pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267. Złożono ponad 50 tys. wniosków, zakwalifikowanych zostało ponad 3 tys. podmiotów.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował we wtorek, że wobec zgłaszanych wątpliwości i protestów dotyczących procedury przeprowadzenia przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (WARP) naboru wniosków na wsparcie grantowe podjął decyzję o uruchomieniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego postępowania kontrolnego.

- Jego zadaniem będzie sprawdzenie przebiegu procesu zgłaszania/przyjmowania wniosków przez system informatyczny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potencjalny udział narzędzi wspomagających, tak zwanych botów i ich faktycznej roli w ułożeniu listy potencjalnych beneficjentów, a także procesu startu przyjmowania zgłoszeń – poinformował Marek Woźniak.

Jak podkreślił, do czasu wyjaśnienia wątpliwości nie będą dokonywane jakiekolwiek wypłaty środków finansowych z puli grantowej. Nadal prowadzona będzie procedura weryfikacji dokumentów tych, którzy znaleźli się na liście grantobiorców.

Zobacz także

"Do zespołu kontrolnego zamierzam pozyskać niezależnych specjalistów z dziedziny informatyki, niezwiązanych ze strukturami WARP i Urzędu Marszałkowskiego. Mam nadzieję, że uda się w sposób wiarygodny zweryfikować to postępowanie. Jeśli w opinii państwa podczas naboru zaistniały nieprawidłowości, które mogłyby i powinny być wyjaśnione w ramach planowanego audytu, proszę o przesyłanie przedmiotowych informacji w formie e-maila na adres dwp.sekretariat@umww.pl" – napisał marszałek wielkopolski.

Jak dodał, jeśli ktokolwiek ma wiedzę na temat nieuczciwego postępowania osób zaangażowanych w nabór, prosi o informację lub zgłoszenie tego właściwym organom ścigania.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował we wtorek, że o w sprawie naboru wniosków zawiadomi Najwyższą Izbę Kontroli, Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę.

- Jeśli 95 milionów złotych rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości. Te wątpliwości mam dziś nie tylko ja, ale każdy przedsiębiorca, który zaledwie kilka sekund po godz. 9 usłyszał, że za późno na złożenie wniosku, a w tym samym momencie jedna z kancelarii informuje, że wszystkie wnioski ich klientów zakwalifikowały się do otrzymania grantów – poinformował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Również przewodniczący Nowoczesnej, poseł Adam Szłapka skierował interpelację do wicepremier Jadwigi Emilewicz oraz pismo do marszałka Woźniaka ws. możliwych nieprawidłowości przy naborze wniosków o grant w projekcie Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa.

Zobacz także

Jak napisał, "pojawiły się głosy, że zwycięzcami okazali się tylko ci, którzy podczas naboru skorzystali z oferty specjalnych aplikacji elektronicznych lub botów oferowanych przez niektóre kancelarie prawne i firmy zajmujące się pozyskiwaniem środków unijnych".

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego informował w poniedziałek. że nabór wniosków o grant w projekcie Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa został zakończony z powodu wyczerpania alokacji o godzinie 09:01:04.971690. Pierwszy wniosek serwer generatora zarejestrował o godzinie 9:00:00.017267.

Projekt Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa skierowany jest do przedsiębiorców, których sytuacja pogorszyła się w związku z COVID-19. Realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

RadioZET.pl/PAP