Zamknij

UOKiK: nie grozi nam brak żywności, nie marnujmy jej

10.04.2020 10:19
Wielkanoc 2020 a marnowanie żywności - apel UOKiK
fot. kejuliso/Shutterstock

Konsumujmy w te Święta rozważnie i nie marnujmy żywności – radzi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Prezes UOKiK zaapelował o odpowiedzialną konsumpcję w trakcie tegorocznej Wielkanocy.

- Konsumujmy rozważnie - nie róbmy ogromnych, niepotrzebnych zapasów. Brak żywności nam nie grozi, zaś jej marnowanie jeśli zapasy będą zbyt wysokie już tak – mówił Chróstny.

Zobacz także

Zaapelował także, by kupować polskie produkty wspierając tym samym polskich producentów i rolników.  

Firma Too Good To Go, która zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności, łącząc klientów z miejscami, w których zostało nadwyżkowe jedzenie wystosowała do klientów podobny apel.

Zobacz także

W komunikacie powołuje się na dane z Banków Żywności, z których wynika, że w okolicy Świąt wyrzucamy o 30 procent więcej żywności niż zwykle.  

Tegoroczne statystyki marnowania mogą być jeszcze spotęgowane nadmiernymi zakupami, jakie poczyniliśmy przerażeni wizją pustych półek

Karolina Woźniak, PR Managerka w Too Good To Go doradza, jak postępować by nie zmarnować jedzenia. Ekspertka mówi o trzech zasadach: planuj, przechowuj i przetwarzaj.

Lista zakupów i dokładne ich zaplanowanie ograniczy ryzyko kupowania produktów, których nie potrzebujemy. Odpowiednie przechowywania owoców, czy mrożenie mięsa wydłuży termin ich przydatności do spożycia. Przetwarzanie pozwoli z kolei uzyskać potrawom nowe życie.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat.pras