Oceń
W Pomorskim Centrum Inwestycyjnym powstanie fabryka systemów magazynowania energii, kluczowego elementu sieci energetycznych nowej generacji, które powstaną w Europie w ramach transformacji energetycznej. Northvolt chce odpowiadać za 25 procent produkcji Starego Kontynentu.
Transformacja energetyczna to największe wyzwanie stojące przed Polska, Unią Europejską i całym światem. Dekady spalania paliw kopalnych doprowadziły do potencjalnie katastrofalnych zmian klimatycznych i tylko przejście gospodarki na zeroemisyjne źródła energii mogą doprowadzić do zatrzymania tego procesu.
Transformacja energetyczna budzi w Polsce negatywne emocje: wiązać się będzie bowiem z likwidacją górnictwa, a to ma silną pozycję w rozmowach z rządem. Okazuje się jednak, że dzięki gdańskiej inwestycji Northvolt nasz kraj może stać się jednym z kluczowych beneficjentów przejścia na zieloną energię. Fabryka akumulatorów litowo-jonowych, jaka powstanie na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, ma docelowo produkować akumulatory o pojemności 12 GWh rocznie.
Northvolt zbuduje w Gdańsku fabrykę magazynów energii. 500 plus nowych miejsc pracy
Northvolt, szwedzkie przedsiębiorstwo założone przez byłego menedżera Tesli, ma ambicję stać się ważnym graczem na rynku akumulatorów litowo-jonowych. Polska, jak pochwalił się premier Morawiecki, jest potęgą w produkcji takich ogniw stosowanych w samochodach elektrycznych, nowa fabryka ma stać się ważną częścią europejskiej transformacji energetycznej.
Charakterystyka Odnawialnych Źródeł Energii sprawia, że energia w nich nie jest produkowana ciągle. Wymaga to opracowania rozwiązań jej składowania i udostępniania na przykład w nocy, gdy panele fotowoltaiczne nie mogą funkcjonować, czy w czasie dni bezwietrznych, gdy energii nie generują farmy wiatrowe.
Budowana od podstaw fabryka w Gdańsku zajmie powierzchnię 50 000 metrów kwadratowych. Mają w niej powstawać kompletne rozwiązania, gotowe do podpięcia do sieci energetycznych i pełnienia funkcji magazynów energii. Oznacza to tworzenie i integrowanie całych systemów, na które składają się zarówno akumulatory, jak i oprogramowanie sterujące.
Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład – wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu.
Obiekt ma zacząć funkcjonować w 2022 roku: początkowo będzie zdolny do wytwarzania systemów z akumulatorami o łącznej pojemności 5 GWh rocznie, z czasem zdolności produkcyjne mają wzrosnąć do 12 GWh. Docelowo, wraz z centrum badań i rozwoju, Northvolt zatrudni w Polsce dodatkowych 500 specjalistów. Przedsiębiorstwo jest obecne w Gdańsku już od trzech lat, nowa inwestycja ma w praktyce dziesięciokrotnie zwiększyć zdolności produkcyjne inwestora.
Peter Carlsson, CEO Northvolt zdradził, że lokalizacja została wybrana ze względu na dotychczasowe bardzo dobre doświadczenia związane z działaniem w Polsce.
Northvolt do 2030 roku chce odpowiadać za 25 procent całej europejskiej produkcji akumulatorów litowo-jonowych.
RadioZET.pl
Oceń artykuł

