Zamknij

Sklepy w Wielką Sobotę będą otwarte krócej. Do której godziny można zrobić zakupy?

Piotr Drabik
19.04.2019 12:25
Wielka Sobota sklepy. Godziny otwarcia. Lidl. Biedronka. Tesco. Do kiedy
fot. Davizro Photography/Shutterstock (ilustracyjne)

Planując ostatnie wielkanocne zakupy, warto pamiętać, że większość sklepów w Wielką Sobotę będzie otwarta tylko do godz. 14. Natomiast w Wielki Piątek markety pracują w standardowych godzinach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pracę sklepów w Wielką Sobotę reguluje ustawa o zakazie handlu w niedzielę.

W art. 8 zapisano, że w sklepach handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem” w dniu poprzedzającym pierwszy dzień Wielkanocy mają zakończyć się do godz. 14. Dotyczy to przede wszystkim marketów, a ograniczenia nie dotyczą 32 wyłączeń ustawowych m.in. stacji benzynowych i aptek.

Zobacz także

Do której godziny są otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Najszybciej swoje dyskonty zamknie dla Klienów sieć Lidl – w Wielką Sobotę markety będą otwarte do godz. 12:30. O pół godziny dłużej – czyli do godz. 13 – pracować mają sklepy Biedronki.

Również do godz. 13 otwarte będą markety Kaufland, Tesco, Polomarket, Auchan i Carrefour. Nieco dłużej – do godz. 13:30 – dla klientów będą pracować sklepy Dino

Najdłużej w Wielką Sobotę otwarte będą sklepy Żabki – do godz. 14. Po tym czasie od indywidualnej decyzji franczyzobiorców ma zależeć, czy w kolejnych godzinach punkty handlowe sieci będą nadal otwarte. 

Podobnie sytuacja ma się ze sklepami Carrefour Express i Globi, również prowadzone w ramach franczyzy.

Zobacz także

Czy sklepy są otwarte w Wielkanoc?

Przepisy nic nie mówią o ograniczeniu handlu w Wielki Piątek.

Z tego powodu większość sklepów 19 kwietnia będzie pracować w standardowych godzinach. Z kolei w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny większość marketów będzie zamknięta. Według ustawy to święta wyłączone z prowadzenia handlu. 

Jednak ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach, na stacjach paliw płynnych. Sklepy mogą również otworzyć ich właściciele, o ile prowadzą sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek.

Za złamanie zakazu handlu w dni świąteczne i wybrane niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. 

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/PTD