Zamknij

Zwolnienie w brytyjskim Tesco. Może zostać zlikwidowane 9 tys. miejsc pracy

Piotr Drabik
29.01.2019 14:22
Wielka Brytania. Zwolnienia w Tesco. Może zostać zlikwidowane 9 tys. miejsc pracy
fot. Willy Barton/Shutterstock (ilustracyjne)

Brytyjska sieć supermarketów Tesco poinformowała w poniedziałek, że 9 tys. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii może zostać dotkniętych zmianami w ramach restrukturyzacji firmy. W ten sposób koncern chce ograniczyć koszty i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku spożywczym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zwolnienia w Tesco mają związek z procesem „upraszczania operacji biznesowych”. Przez to dojdzie do zmiany organizacji sklepów, w tym ograniczenia liczby stoisk z mięsem, rybami i produktami delikatesowymi oraz w szerszym łańcuchu dostaw. 

Tesco zakłada jednak, że ok. 4,5 tys. osób pozostanie w firmie, znajdując pracę na innym stanowisku.

Zobacz także

Prezes Tesco na Wielką Brytanię i Irlandię Jason Tarry tłumaczył, że celem zmian jest „uproszczenie tego, co i jak robimy, by lepiej sprostać wymaganiom naszych klientów”.

– Wpłynie to na część naszych współpracowników, ale zobowiązujemy się do tego, aby ograniczyć to do minimum; będziemy wspierać ich w trakcie tego procesu – zapewnił.

Zrzeszający około 440 tys. osób związek zawodowy USDAW zapowiedział, że przyjrzy się planowanym zmianom. Związkowcy chcą uzyskać zapewnienia, że taki krok, jak likwidacja miejsc pracy, jest niezbędny.

Zobacz także

Według USDAW planowane zmiany to „druzgocące” informacje dla pracowników.

W ubiegłym roku Tesco ogłosiło planowane zwolnienie 1,7 tys. osób ze stanowisk kierowniczych, obiecując jednak, że 900 z nich znajdzie inne stanowiska wewnątrz firmy.

Wcześniej, w czerwcu 2017 roku, przedstawiono plany redukcji aż 1,2 tys. miejsc pracy w biurach w Welwyn Garden City i Hatfield, a przedtem zapowiedziano rezygnację z 1,1 tys. etatów w centrach obsługi telefonicznej.

W międzyczasie zrezygnowano też z internetowej platformy sprzedaży produktów niespożywczych Tesco Direct.

Pomimo trwającego procesu restrukturyzacji Tesco pozostaje liderem wśród brytyjskich sklepów spożywczych. Według szacunków firmy Kantar Research sieć ma 28 proc. udziałów w rynku, wyprzedzając Sainsbury's (16,2 proc.), Asdę (15,2 proc.) i Morrisons (10,6 proc.) oraz niemiecką sieć Aldi (7,4 proc.).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD