Zamknij

Pensje pracowników w Wielkiej Brytanii rosną. Ile można zarobić?

19.02.2020 14:46
Wielka Brytania. Zarobki. Polacy na Wyspach po Brexicie
fot. Albin Marciniak/East News

Przeciętna płaca w Wielkiej Brytanii przekroczyła poziom sprzed kryzysu gospodarczego z lat 2008-2009. Ile zarabiają pracownicy na Wyspach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przeciętna tygodniowa pensja w Wielkiej Brytanii w grudniu zeszłego po raz pierwszy przekroczyła poziom sprzed kryzysu gospodarczego z lat 2008-2009 - podał brytyjski urząd statystyczny ONS.

Średnia tygodniowa pensja w grudniu wyniosła 511 funtów, czyli około 2630 złotych. To kwota, która nie uwzględnia premii i bonusów. W porównaniu z grudniem 2018 roku, tygodniówka wzrosła o 3,2 proc. Pełna pensja tygodniowa, z uwzględnieniem bonusów wzrosła o 2,9 proc i wyniosła 544 funty (prawie 2800 złotych).

Zobacz także

Te wzrosty nie uwzględniają jednak. Całkowite pensje wzrosły w ciągu roku o 1,8 proc. Efekt? Średnia podstawowa pensja jest najwyższa od marca 2008 roku, czyli od czasu kryzysu gospodarczego.

Brytyjski urząd statystyczny wskazał także na sytuację na brytyjskim rynku pracy. W ostatnim kwartale ubiegłego roku liczba osób pracujących zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej o 336 tysięcy osób do 32,93 mln osób. Wskaźnik zatrudnienia osiągnął rekordowy poziom 76,5 proc. Liczba bezrobotnych spadła natomiast w ciągu roku o 73 tys. do 1,29 miliona, co oznacza, że stopa bezrobocia wynosi 3,8 proc.

Zobacz także

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii. Co po Brexicie?

Polscy pracownicy na Wyspach nie muszą obawiać się gwałtownych zmian. Od brexitu, czyli od 1 lutego 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, który potrwa do końca roku.

Okres przejściowy oznacza  dla polskich przedsiębiorców i obywateli brak zasadniczych zmian w relacjach z Wielką Brytanią. Jak wskazuje resort pracy w komunikacie, Polacy, przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą na Wyspy do końca 2020 r. będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach.

Jeśli jednak będą chcieli pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej, do końca czerwca 2021 roku będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MRPiPS