Zamknij

Wielka Brytania coraz mniej atrakcyjna dla Polaków. Spadła emigracja na Wyspy

Piotr Drabik
24.05.2019 14:06
Wielka Brytania. Coraz mniej Polaków emigruje do Zjednoczonego Królestwa
fot. Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock (ilustracyjne)

Liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu roku aż o 116 tys. To pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego trwającego od wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego ONS (Office for National Statistics) na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 832 tys. osób urodzonych w Polsce i 905 tys. mających polskie obywatelstwo.

Rok wcześniej, na koniec 2017 roku, te liczby wynosiły odpowiednio: 922 tys. (o 90 tys. więcej) i 1 mln 21 tys. (o 116 tys. więcej).

Zobacz także

Brexit wystraszył Polaków?

Sygnałem zapowiadającym odwrócenie dotychczasowych trendów migracyjnych były opublikowane w listopadzie ubiegłego roku dane za okres od lipca 2017 do czerwca 2018 roku, kiedy ONS szacowało, że na terenie Zjednoczonego Królestwa mieszkało 985 tys. Polaków – pierwszy raz poniżej miliona osób od końca 2016 roku.

Eksperci oceniają, że spadek liczby Polaków jest głównie związany z niepewnością towarzyszącą przeciągającemu się procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexit). Część analityków wskazywała także na wysokie tempo rozwoju polskiej gospodarki i niskie bezrobocie w Polsce.

Zobacz także

Gerwyn Davies z Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), największej brytyjskiej organizacji osób zajmujących się zarządzeniem kadrami, ocenił wówczas, że „biorąc pod uwagę to, jak dobrze radzi sobie (polska) gospodarka i rynek pracy, to z pewnością istnieją silne argumenty za powrotami do Polski”.

Podkreślił jednak, że w Wielkiej Brytanii wciąż otrzymuje się znacznie wyższe wynagrodzenie.

– Co jest szczególnie interesujące, to fakt, że to jest prawdą we wszystkich grupach kwalifikacji zawodowych. Łatwo zobaczyć, jak dobrze płatne są niektóre stanowiska, wynagrodzenie na nich nie ma sobie równych gdziekolwiek w Europie, nie tylko w Polsce – tłumaczył w rozmowie z PAP.

– Być może będzie pewien ruch ze strony osób między trzydziestym a czterdziestym którymś rokiem życia, które zakładają rodzinę, odłożyli jakieś oszczędności podczas pobytu w Wielkiej Brytanii i chcą się przenieść. Ale jeśli jesteś młodszą osobą, to masz wiele argumentów za pozostaniem tutaj, przynajmniej w średniej perspektywie czasowej i do rozwagi na dłuższą metę – powiedział ekspert.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD