Zamknij

Mężczyzna udawał homoseksualistę, żeby nie stracić pracy

02.01.2020 11:01
Wielka Brytania. 31-latek udawał geja, żeby nie stracić pracy
fot. B-D-S Piotr Marcinski/Shutterstock (ilustracyjne)

Prawie 8 tys. funtów (w przeliczeniu około 40 tys. zł) odszkodowania otrzymał 31-latek, który musiał udawać homoseksualistę, aby nie stracić pracy. Brytyjski sąd uznał takie praktyki jako dyskryminację ze względu na płeć.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała gazeta "The Evening Chronicle", sprawa dotyczy 31-letniego Daniela Harta z miasta Gateshead w północnej Anglii.

"Musiałem udawać, że jestem gejem"

Biseksualista musiał udawać geja, aby utrzymać pracę w butiku z torebkami.

Dlaczego? Ponieważ szefowa Linda Zhang chciała zatrudniać tylko kobiety lub homoseksualistów. - Powiedziano mi, żebym milczał, gdyby wszyscy się dowiedzieli (że nie jest gejem - przyp. red.), zostałbym zwolniony - powiedział Daniel Hart w rozmowie z "Mirror".

Zobacz także

Musiałem dalej udawać, że jestem gejem - choć to nieprawda

Daniel Hart

Ponadto zdaniem brytyjskich mediów szefowie butiku nie chcieli zatrudniać "kolorowych ludzi", ponieważ "są uważani za leniwych, śmierdzących, brudnych facetów".

Sąd staną po stronie pracownika

Hart odszedł z pracy po trzech miesiącach w lutym 2018 roku.

Co twoja płeć ma wspólnego z tym, czy możesz wykonywać pracę? To nie jest coś, co powinno się wydarzyć w Wielkiej Brytanii w dzisiejszych czasach

Daniel Hart

Zobacz także

31-latek pozwał do sądu firmę Birmingham Neoglory Ltd, zarzucając jej dyskryminację. Sąd hrabstwa North Shields uznał działania firmy za dyskryminację ze względu na płeć. Daniel Hart ma otrzymać 7840 funtów odszkodowania.

Sędzia Tudor Garnon podkreślił, że "nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego Azjatka, Murzynka lub mężczyzna heteroseksualny miałby mniej rozumu niż biała kobieta lub mężczyzna homoseksualny".

RadioZET.pl/The Evening Chronicle