Zamknij

Wielka Brytania powinna pozostać jak najbliżej wspólnego rynku europejskiego

Olga Papiernik
09.01.2018 15:03
Wielka Brytania powinna pozostać jak najbliżej wspólnego rynku europejskiego
fot. East News

Premier Norwegii Erna Solberg wyraziła we wtorek nadzieję, że Wielka Brytania po wyjściu z UE pozostanie "najbliżej jak tylko się da" jednolitego rynku europejskiego, którego Norwegia jest częścią, choć nie należy do UE.

To będzie najprostsza droga do wspólnej pracy w przyszłości - powiedziała agencji Reutera Solberg w kuluarach konferencji biznesowej, odnosząc się do negocjowanej umowy regulującej stosunki Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie.
W przeciwnym razie Oslo - gotowe jest negocjować we wszelkich obszarach - nieobjętych umową między Londynem a Brukselą. Norwegia ma - dobrą współpracę zarówno z Wielką Brytanią jak i z UE - zadeklarowała premier.
Norwegia to największy producent ropy i gazu w Europie Zachodniej, eksportujący surowce energetyczne do wielu państw europejskich, w tym do Wielkiej Brytanii. Solberg uważa, że Brexit nie będzie miał wpływu na handel surowcami.
Norwegia nie należy do UE, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opierającego się na swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.

PAP/OP