Zamknij

Sondaż: Większość Polaków przyjmuje księży po kolędzie

Piotr Drabik
11.01.2019 13:48
Większość Polaków przyjmuje księży po kolędzie. Średnio wkładają do koperty do 100 zł
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Pomiędzy 50 a 100 złotych – tyle średnio Polacy zamierzają przeznaczyć „do koperty” podczas tradycyjnych odwiedzin duszpasterzy. Z sondażu dla portalu WP.pl wynika, że większość z zapytanych planuje przyjąć księdza podczas kolędy.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy wręczysz księdzu kopertę z pieniędzmi podczas kolędy?

Liczba głosów:

Tradycyjnie po Świętach Bożego Narodzenia księża z katolickich parafii odwiedzają w domach swoich wiernych. Aż 65 proc. ankietowanych zadeklarowało, że przyjmie duchownych w swoich domach – wynika z badania firmy Ariadna dla portalu WP.pl. Drzwi przed księżmi nie zamierza otworzyć 21 proc., a nadal nie wie 14 proc.

Z kolei 84 proc. zapytanych zamierza włożyć datek do koperty i wręczyć ją księdzu podczas kolędy. Żadnych pieniędzy nie planuje przekazać 16 proc. 

Zobacz także

Ile Polacy dadzą podczas kolędy? Według sondażu większość z nich przeznaczy na to 50-100 zł (54 proc.). Mniej niż 50 zł włoży do koperty 42 proc. badanych, a powyżej 100 zł – tylko 4 proc. badanych. 

W jaki sposób datek dla księdza przekażą wierni? Aż 92 proc. z nich włoży pieniądze do koperty. Parafialną puszkę na darowizny wybrało 2 proc. – tyle samo badanych wpłaci pieniądze w kasie wspólnoty. Tylko jeden procent ankietowanych zapowiedziało wpłacanie pieniędzy na parafialne konto. 

Z sondażu wynika, że połowa Polaków nie ma wiedzy, czy kapłani weryfikują, jaką kwotę wyłożył konkretny parafianin.

Zobacz także

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna od 4 do 7 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż – 1085. Metoda CAWI.

WP.pl podkreśliło, że w większości diecezji jedna trzecia datków zebranych podczas kolęd trafia do parafialnej kasy, natomiast resztę oddają po połowie na seminarium duchowne oraz miejscową kurię.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD