Zamknij

Większość Polaków nie jest zadowolona z pracy z powodu zarobków

24.02.2020 13:46
Większość Polaków nie jest zadowolona z pracy z powodu zarobków
fot. Marcin Smolinski/Shutterstock (ilustracyjne)

Połowa pracowników myśli o nowej pracy. Dlaczego? Nie jest zadowolona z otrzymywanej pensji - podał "Puls Biznesu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Puls Biznesu" pokazał wyniki badania firmy rekrutacyjnej Michael Page "Confidence Index". Wynika z nich, że co drugi Polak jest usatysfakcjonowany wysokością swojego wynagrodzenia za ostatni kwartał 2019 roku.

Dla porównania w takim samym okresie w 2018 roku, pozytywnie wysokość pensji oceniało jedynie 38 proc. Polaków.

Zobacz także

Pracownicy oczekują wyższych pensji

Dla 49 proc. Polaków niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównych pretekstów do zmiany pracy, obok chęci poszerzenia zakresu kompetencji i kwalifikacji (59 proc.) oraz braku perspektyw dalszego rozwoju zawodowego (40 proc.).

Z analiz przeprowadzonych przez Business Center Club, wspólnie z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie, wynika, że w ubiegłym roku aż 87 proc. firm miało problemy z pozyskaniem nowych pracowników. Jak zaznaczył "PB", jedną z głównych tego przyczyn był wzrost oczekiwań finansowych kandydatów.

Dodaje, iż w związku z niedoborem pracowników przedsiębiorcy coraz częściej kuszą ich różnego rodzaju dodatkami.

Zobacz także

Co nas zachęca do podjęcia pracy?

Najważniejsze benefity to prywatna opieka zdrowotna (91,9 proc.), ubezpieczenie na życie (80,3 proc.), zachowanie work-life balance (95,1 proc) oraz dostęp do szkoleń branżowych (95,1 proc.).

Generalnie jednak - zaznacza dziennik - aż 62 proc. Polaków jest zadowolonych z warunków zatrudnienia i ogólnej sytuacji na rynku pracy.

- Pod tym względem przewyższamy europejską średnią o 4 punkty procentowe, a wśród wszystkich przebadanych krajów lepsze noty rynkowi pracy wystawili tylko Niemcy, Szwedzi, Austriacy i Luksemburczycy - podkreślił Piotr Dziedzic, starszy dyrektor w firmie Michael Page, w rozmowie z "PB".

Co więcej, aż 78 procent polskich respondentów uważa, że sytuacja na naszym rynku pracy jeszcze się poprawi. To, zaraz po Szwecji (79 procent), drugi najbardziej optymistyczny wynik wśród ankietowanych z 14 państw

Piotr Dziedzic

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu