Zamknij

Większe katastrofy rosyjskich samolotów pasażerskich w ostatnim 10-leciu

Olga Papiernik
12.02.2018 00:25
Większe katastrofy rosyjskich samolotów pasażerskich w ostatnim 10-leciu
fot. Andrew Ruiz on Unsplash

W związku z rozbiciem się w niedzielę pod Moskwą samolotu An-148, co spowodowało śmierć wszystkich 71 osób znajdujących się na pokładzie, podajemy listę poważniejszych katastrof rosyjskich samolotów pasażerskich w ostatnim 10-leciu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Uwzględnione są tylko te wypadki, w których zginęło więcej niż kilkanaście osób.

25 grudnia 2016 roku - wiozący z Moskwy do Syrii członków rosyjskiego wojskowego Chóru Aleksandrowa Tu-154 sił powietrznych Rosji runął do Morza Czarnego tuż po starcie z Soczi, gdzie miał międzylądowanie. Za przyczynę katastrofy uznano utratę orientacji przestrzennej przez pilota w następstwie doznanego złudzenia optycznego. Zginęło wszystkich 92 pasażerów i członków załogi.

31 października 2015 roku - lecący z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga Airbus A321 rosyjskiego towarzystwa Metrojet rozleciał się w powietrzu nad północnym Synajem, najprawdopodobniej wskutek zamachu bombowego. Spośród 224 osób znajdujących się na pokładzie nikt nie ocalał.

17 listopada 2013 roku - lecący z Moskwy do Kazania Boeing 737 towarzystwa Tatarstan Airlines wskutek błędu pilota rozbił się przy lądowaniu na terenie między pasem startowym a trasą kołowania. Zginęło wszystkich 50 pasażerów i członków załogi.

9 maja 2012 roku - w trakcie zorganizowanego w Indonezji przez rosyjską firmę Suchoj pokazu promocyjnego pasażerski odrzutowiec Suchoj Superjet 100 wleciał wskutek błędu pilota w zbocze wulkanu Salak na Jawie. Wszystkich 45 pasażerów i członków załogi poniosło śmierć.

2 kwietnia 2012 roku - lecący z Tiumenia do Surgutu ATR-72 towarzystwa UTair rozbił się wkrótce po starcie, a 33 spośród 43 lecących nim osób zginęło. Przyczyną katastrofy było zaniedbanie odlodzenia samolotu przed startem.

7 września 2011 roku - należący do towarzystwa Yak-Service odrzutowy samolot pasażerski Jak-42 przy starcie z lotniska w Jarosławiu uderzył kilka metrów nad ziemią w maszt radiolatarni i rozbił się na brzegu rzeki. Spośród 45 osób znajdujących się na pokładzie ocalał tylko jeden członek załogi. Za przyczynę katastrofy uznano błąd pilota.

20 czerwca 2011 roku - lecący z Moskwy do Pietrozawodska Tu-134 towarzystwa RusAir rozbił się przy podchodzeniu do lądowania w odległości 1200 metrów od początku pasa. W samolocie było 52 ludzi, 47 z nich zginęło. Jak ustalono, załoga zlekceważyła konieczność dostosowania się do trudnych warunków meteorologicznych.

14 września 2008 roku - lecący z Moskwy do Permu Boeing 737 towarzystwa Aerofłot-Nord rozbił się przy lądowaniu wskutek dezorientacji przestrzennej pilotów. Nie ocalał nikt spośród łącznie 88 pasażerów i członków załogi.

PAP/OP