Zamknij

Podróżujesz autobusem w nocy? Kierowca wysadzi Cię w wyznaczonym przez Ciebie miejscu

Olga Papiernik
20.02.2018 00:08
Podróżujesz autobusem w nocy? Kierowca wysadzi Cię w wyznaczonym przez Ciebie miejscu
fot. Josh Wilburne on Unsplash

Władze miasta Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii nakazały kierowcom autobusów dbanie o bezpieczeństwo samotnie podróżujących nocą kobiet. W tym celu trasy pojazdów mogą być zmieniane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Liczące blisko 300 tysięcy mieszkańców Vigo jako pierwsze w Hiszpanii uruchomiło dla kobiet usługę dowozu autobusem do miejsca najbliższego celowi ich podróży. W przypadku powodzenia akcji inicjatywa ma rozszerzyć się na inne miasta kraju.

Jak poinformował w poniedziałek burmistrz Vigo Abel Caballero, ta nowa usługa nie powinna doprowadzić do dużych opóźnień w nocnym kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej.

- Akcja ruszyła w piątek po 22.30 na wszystkich liniach autobusowych Vigo i będzie kontynuowana. Kobiety mogą poprosić kierowcę, aby zatrzymał się we wskazanym miejscu, by zapewnić pasażerce możliwie największe bezpieczeństwo w dotarciu do celu - wyjaśnił Caballero.

Burmistrz zaznaczył, że kierowca powinien unikać dużego oddalenia się od zaplanowanej trasy.

Kierowcy z Vigo zostali zobowiązani do zatrzymywania pojazdu tylko wtedy, gdy upewnią się, że pasażerce po wyjściu z autobusu nie będzie groziło żadne niebezpieczeństwo. Samotnie podróżująca kobieta powinna z wyprzedzeniem poprosić o zatrzymanie pojazdu w miejscu, w którym nie ma przystanku.

Według hiszpańskiej działaczki na rzecz praw kobiet Eleny Ruiz na Półwyspie Iberyjskim coraz powszechniejsze są akcje podejmowane w celu ochrony kobiet przed agresją fizyczną i słowną w miejscach publicznych. - Niestety mentalność tzw. macho jest w Hiszpanii wciąż silna, a media robią niezbyt wiele, aby zwalczać tego typu postawy - oceniła.

W styczniu władze autonomicznego rządu Andaluzji (południe kraju) rozpoczęły kampanię pt. "Nie bądź zwierzęciem". Akcja służy uświadomieniu społeczeństwu, że prostackie komentarze i publiczne zaczepki wobec kobiet świadczą o nieludzkich instynktach niektórych mężczyzn. W akcji posłużono się wizerunkami dorosłych Hiszpanów z twarzami zwierząt, m.in. świni, psa i ptaka.

Przychylne kobietom decyzje podjęły w styczniu również regionalne władze Aragonii (północ Hiszpanii). Rząd tamtejszej wspólnoty autonomicznej uruchomił subsydia dla przedsiębiorstw zatrudniających kobiety, które padły ofiarą przemocy domowej. Wartość wsparcia dla firm wynosi co najmniej 4 tys. euro rocznie.

PAP/Marcin Zatyka/OP