Zamknij

Marek Belka: trzeba obejść niższy wiek emerytalny, pracujmy dłużej

09.07.2020 09:48
Wiek emerytalny. Marek Belka: trzeba go obejść i pracować dłużej
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/east news

- Nie można wrócić do tego, co było poprzednio. Trzeba skłaniać ludzi do pozostawania na rynku pracy coraz dłużej i obejść niższy wiek emerytalny – mówił Marek Belka w Radiu ZET.

Marek Belka, były premier i szef NBP był gościem Beaty Lubeckiej w programie Gość Radia ZET. Pytany o poglądy polityczne potwierdził, że w II turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego.

Były premier mówił, że jest świadomy poglądów Trzaskowskiego na temat wieku emerytalnego i zaznaczył że zaniżanie go „prowadzi on do zwiększenia sfery ubóstwa”.

Belka: trzeba obejść niższy wiek emerytalny

Beata Lubecka w rozmowie z Markiem Belką przypomniała, że Rafał Trzaskowski zmieniał zdanie w sprawie wieku emerytalnego. Dziś deklaruje, że nie pozwoli, by Polacy pracowali dłużej, zaś w 2016 roku polityk w Sejmie głosował przeciw ustawie obniżającej wiek emerytalny.

Zobacz także

Co więcej, Trzaskowski został wówczas przyłapany na kłamstwie. Na pytanie dziennikarzy o wiek emerytalny najpierw mówił, że w 2016 roku nie był posłem, potem – że wówczas Sejm nie zajmował się ustawą o wieku emerytalnym.

Ostatecznie przyznał: - mieliśmy inne zdanie kilka lat temu, ale dziś zawetujemy każdą ustawę podnoszącą wiek emerytalny. Stanowisko Trzaskowskiego w sprawie wieku emerytalnego skomentował w Radiu ZET Marek Belka.

Nie można wrócić do tego, co było poprzednio. Trzeba skłaniać ludzi do pozostawania na rynku pracy coraz dłużej i obejść ten wcześniejszy [niższy – red.] wiek emerytalny 

– uważa gość Radia ZET, były premier, szef NBP i były minister finansów prof. Marek Belka

Jak dodał, szczególnie cierpią na tym kobiety, które przechodzą na wcześniejsze emerytury. Belka dodał, że dostają one niekiedy „symboliczne wypłaty.

RadioZET.pl