Zamknij

Praca po 60-tce? Polacy wolą wstrzymać się z przejściem na emeryturę

29.06.2021 16:58
Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

40 proc. Polaków zamierza nadal pracować po osiągnięciu wielu emerytalnego – podaje MondayNews.pl. Dłuższa praca to sposób na wyższe świadczenia.

Emerytury, zgodnie z prognozami ekspertów, z roku na rok będą stanowiły coraz mniejszą część średniej pensji. Innymi słowy, z czasem coraz trudniej będzie utrzymać się za świadczenie z ZUS-u.

Czy Polacy będą pracować także po osiągnięciu wielu emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn), by zapewnić sobie stabilność finansową na jesień życia? Oto wyniki najnowszego sondażu.

Wyższy wiek emerytalny? Praca po 60-tce? Polacy podzieleni

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland prawie 40 proc. Polaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Nieco mniej, bo 30 proc. chętnie pójdzie na emeryturę z chwilą osiągnięcia 60. lub 65. roku życia. Z kolei co trzeci badany nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Eksperci są zgodni: osób deklarujących dalszą pracę będzie więcej.

Jak zaznacza w rozmowie z MondayNews.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, może zwiększać się liczba emerytów, którzy nadal chcą i mogą być aktywni zawodowo. Wynika to z niekorzystnych prognoz dotyczących wysokości emerytur. W dobie kryzysu demograficznego świadczenia dla dzisiejszych 30-latków mogą okazać się niewystarczające.

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce zauważa, że wybór przejścia na emeryturę lub dalszej pracy zależny jest od wieku, zawodu i wysokości zarobków respondentów. Uwzględniając  wiek respondentów, tylko w grupie mających 60 lat i więcej przeważają osoby, które nie zamierzają pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Patrząc na miesięczne dochody netto, dalszą aktywność zawodową planują przede wszystkim osoby uzyskujące 7000-8999 zł. 57,1 proc. ankietowanych z tej grupy ma taki zamiar. Ponad połowa ankietowanych zarabiająca na rękę 5000-6999 zł także woli kontynuować pracę.

Osoby zarabiające lepiej zazwyczaj mają ciekawszą pracę, mniej wyczerpującą fizycznie. Są więc skłonne dłużej pracować i zwiększyć swoją emeryturę. Natomiast ludzie z najniższymi dochodami liczą na to, że uzyskają gwarantowaną emeryturę minimalną. A to oznacza, że zupełnie nie opłaca im się dłużej pracować, zwłaszcza jeśli praca nie daje im satysfakcji 

prof. Witold Orłowski

Z badania wynika również, że wśród respondentów z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym przeważają osoby, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast odwrotnie jest w gronie badanych z wykształceniem średnim i wyższym. Zależność ta wydaje się uzasadniona: osoby z niskim wykształceniem, zwłaszcza podstawowym, często wykonują prace, które są związane z wysiłkiem fizycznym, dlatego też wolałyby szybciej przejść na emeryturę.

RadioZET.pl/MondayNews.pl