Zamknij

Obietnice wyborcze Dudy i Trzaskowskiego. Jakie zmiany dla seniorów?

28.06.2020 21:16
Wiek emerytalny i minimalna emerytura. Obietnice wyborcze 2020
fot. Shutterstock/Sodel Vladyslav (ilustracyjne)

Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Co ze świadczeniem minimalnym? Ze wstępnych wyników sondażowych wynika, że w drugiej turze wyborów zmierzą się Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Jaki pomysł na system emerytalny mają kandydaci w wyborach prezydenckich?

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.
Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

W jaki sposób Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski będą chcieli zyskać przychylność seniorów w wyborach prezydenckich? Oto pomysły na system emerytalny kandydatów na fotel prezydenta.

Emerytura plus, czyli plan Andrzeja Dudy na system emerytalny

Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, jak 500+ czy 13. emerytura, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane” – czytamy w programie wyborczym Andrzeja Dudy. Polityk PiS deklaruje, że utrzyma te programy i będzie kontynuować wypłaty tzw. 13-stek.  W 2021 roku rząd zaplanował też wypłatę czternastek.

Zobacz także

Duda przypomniał w swoim programie wyborczym, że w 2015 roku obiecał obniżkę wieku emerytalnego i dotrzymał słowa. Zagwarantował, że wiek emerytalny nie wyniesie więcej niż 60 lat dla kobiet i 65 lat mężczyzn. Przypomniał też o wzroście emerytury minimalnej do 1200 złotych, lecz nie wspomniał o dalszej waloryzacji świadczenia.

Zobacz także

Rafał Trzaskowski. Co obiecał seniorom? 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej w swoim programie wyborczym deklaruje, że nie zamierza podnosić wieku emerytalnego.

Nie poprę inicjatyw podnoszenia wieku emerytalnego, ale będę wspierał programy aktywizacji seniorów i wprowadzania zachęt do pozostania na rynku pracy

– czytamy w programie Trzaskowskiego

Polityk dodał, że chce wspierać uniwersytety trzeciego wieku, programy edukacyjne klubów seniorów oraz „wszelkie inne inicjatywy angażujące osoby starsze w aktywne budowanie gospodarki, życia społecznego i kulturalnego.” W programie wyborczym Trzaskowskiego czytamy też o wyższej emeryturze dla kobiet.  

„Zaproponuję wprowadzenie zasady, że kobiety ubezpieczone w KRUS do obliczenia wysokości emerytury będą mogły zaliczyć także okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dzięki temu ich emerytury będą wyższe o kilkaset złotych. Taką zasadę wprowadzono w 2015 roku w ZUS” – czytamy w programie Trzaskowskiego.

RadioZET.pl