Zamknij

Świadomość finansowa Polaków. Rozwodnicy wiedzą najwięcej

06.02.2020 17:20
Wiedza finansowa Polaków największa wśród rozwodników
fot. Shutterstock/ blvdone (ilustracyjne)

Największą wiedzę finansową mają osoby po rozwodzie lub w trakcie separacji oraz te, które posiadają dzieci – wynika z badania „Wiedza finansowa Polaków".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Firma Maison&Partners na zlecenie platformy Kapitalni.org przepytała Polaków z zasad udzielania kredytów i pożyczek, procesu powstawania długu i sposobu gospodarowania budżetem. Na jakim poziomie jest nasza wiedza finansowa?  

Z badania wynika, że najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielały osoby po rozwodzie lub w separacji. Osoby w tej grupie znały odpowiedź na 58 proc. pytań. Zaraz za nimi byli ankietowani w związkach małżeńskich i nieformalnych – odpowiednio 55 proc. oraz 53,6 proc. prawidłowych odpowiedzi. Najsłabiej wypadli single i wdowcy – zajmowali ostatnie miejsca w każdej grupie zagadnień, z niemal identycznym wynikiem – niewiele ponad 50 proc. poprawnych odpowiedzi.

Zobacz także

W komunikacie czytamy też, że z takim testem lepiej poradzili sobie rodzice, niż osoby bezdzietne. Ankietowani mający dzieci zdobyli 13,65 na 27 punktów, a osoby bezdzietne – 12,75 pkt.

Nie bez znaczenia okazała się także sytuacja zawodowa ankietowanych. Najlepsze wyniki pod tym względem osiągnęli emeryci – średnio 15 na 27 punktów. Osoby na etacie zdobyły 13,7 pkt, a samozatrudnieni -13,5 pkt. Najmniejszą wiedzę z zakresu finansów mają osoby zatrudnione na umowę zlecenie, ponieważ uzyskały średnio jedynie 10,19 pkt w całym teście - wynika z badania.

Zobacz także

Z badania wynika także, że im większe zarobki, tym większa wiedza finansowa. - Osoby zarabiające poniżej 3000 zł netto otrzymywały średnio 12,45 pkt; osoby zarabiające od 3000 do 5000 zł netto – 14,8 pkt. Najwięcej zarabiający, a więc w przedziale 5000 zł netto i więcej osiągali wynik 15,94 pkt. - wskazała cytowana w komunikacie Agnieszka Szczepanik, dyrektor departamentu edukacji w Wonga Polska, która odpowiada za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

RadioZET.pl/PAP