Zamknij

Rynek pracy nie zachorował na pandemię. Napływ ofert zatrudnienia

01.10.2020 13:46
pracownik z maską w ręku
fot. Shutterstock

Pandemia COVID-19 nie przyniesie wzrostu bezrobocia. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało, że Wskaźnik Rynku Pracy zmalał we wrześniu o niemal dwa punkty. Oznacza to spodziewaną poprawę na rynku pracy.

Rynek pracy obronił się przed pandemią. We wrześniu 2020 pojawiło się dwa razy więcej nowych ofert zatrudnienia, niż miało to miejsce w kwietniu 2020, w czasie obowiązywania największych restrykcji.

Informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia Wskaźnik Rynku Pracy zmalał we wrześniu 2020 o niemal dwa punkty procentowe. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się poprawy sytuacji na rynku pracy.

Przybywa nowych ofert pracy. Rynek nie dał się pandemii

Wskaźnik Rynku Pracy wyliczany jest przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Specjaliści Biura wskazali, że z 7 analizowanych sygnałów 6 jest pozytywnych. Powodem do zmartwień jest tylko wzrost zwolnień grupowych.

Zobacz także

BIEC poinformował, że Wskaźnik Rynku Pracy  wrócił do wskaźnika z marcu 2020 roku, a więc z czasów sprzed pandemii, gdy przedsiębiorstwa funkcjonowały w normalnych warunkach rynkowych i nie wiadomo jeszcze było, jak poważne będą restrykcje wprowadzane z powodu COVID-19.

Wydaje się, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu i związanej z nim recesji nie zrealizują się. W znacznym stopniu przyczyniło się do tego w miarę szybkie otwarcie gospodarki.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Raport wskazuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego w ciągu trzech ostatnich miesięcy utrzymywała się na poziomie 6,1 procenta. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych nie uległa ona zmianie i w sierpniu 2020 wyniosła 6,4 procenta.

Zobacz także

Jednocześnie w sierpniu 2020 odnotowano 8-procentowy spadek kwoty wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych. Biuro zauważyło, że nie jest to raczej zasługa sezonowego spadku bezrobocia ze względu na obowiązujące wciąż ograniczenia.

Zagłosuj

Jak duży będzie wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy?

Liczba głosów:

BIEC wskazał ponadto, że co prawda wciąż jeszcze większość przedsiębiorstw rozważa konieczność przeprowadzenia redukcji zatrudnienia, menedżerowie patrzą jednak w przyszłość coraz mniej pesymistycznie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska