Zamknij

Wicepremier Piotr Gliński: nie będzie ponownego zamrożenia gospodarki

09.09.2020 15:32
wicepremier Piotr Gliński
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd nie zamierza ponownie zamrażać gospodarki, przewidując optymistyczny przebieg epidemii. Wicepremier Piotr Gliński na Forum Ekonomicznym w Karpaczu stwierdził, nie ma podstaw do podjęcia po raz wtóry drastycznych środków zapobiegających rozprzestrzeniania się COVID-19.

Koronawirus wymusił na rządzących nakaz zamknięcia niektórych gałęzi gospodarki, żeby umożliwić dystansowanie się społeczne i spowolnić przyrost nowych chorych. Polska uniknęła dzięki temu katastrofy systemu ochrony zdrowia, ale zapłaciła wysoką cenę za zamrożenie działalności wielu przedsiębiorstw.

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier Piotr Gliński zapewnił, że powtórki z dławienia gospodarki już nie będzie. Prognozy rządowe wskazują, że nie ma co obawiać się nadejścia drugiej fali zachorowań, nie będzie więc potrzeby ponownego sięgnięcia po rujnujące Polaków rozwiązania.

Nie będzie ponownego zamrożenia gospodarki. Deklaracja Piotra Glińskiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Wicepremier udzielił wywiadu TVP Info i w trakcie rozmowy przekazał informacje dotyczące jesiennych planów rządu. Gliński podkreślił, że „nie ma podstaw do zamykania gospodarki”.

Zobacz także

Piotr Gliński dodał, że na złagodzenie skutków gospodarczych przeznaczono w ramach tarcz antykryzysowych ponad 130 mld zł, co przyniosło bardzo dobre efekty w postaci mniejszej niż prognozowano recesji.

Wielkie gospodarki europejskie to jest od 8 do 10% na minusie. My (...) przewidujemy ponad 4% na minusie, ale w tej chwili wiadomości z III kwartału są tak optymistyczne, że nawet dzisiaj niektórzy ekonomiści twierdzili, że być może pod koniec roku ten spadek będzie mniejszy.

Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Wicepremier przyznał, że lepsze od spodziewanych wyniki to przede wszystkim efekt ciężkiej pracy Polaków. To dzięki niej nasz kraj miał „wyjść obronną ręką” z zagrożenia bezprecedensowym kryzysem.

Zagłosuj

Czy zamrożenie gospodarki z powodu koronawirusa było potrzebne?

Liczba głosów:

Epidemia COVID-19, jak stwierdzi Gliński, uderzył we wszystkie czynniki, które stymulują wzrost gospodarczy. W porównaniu do innych krajów polska gospodarka „odbija się dość ostro”.

RadioZET.pl/TVP Info