Zamknij

Wiceminister rozwoju: Polski Ład uderzy w każdego Polaka

30.07.2021 18:11
Anna Kornecka i Jarosław Gowin
fot. Lukasz Solski/East News

Porozumienie Jarosława Gowina coraz wyraźniej stawia się w opozycji do Polskiego Ładu. Wicepremier i minister rozwoju jasno mówi, że wprowadzenie programu PiS to „wyższe podatki dla milionów ciężko pracujących Polaków”. Jego zastępczyni, Anna Kornecka, stwierdziła że Polski Ład „uderzy w każdego Polaka przez postępującą drożyznę”.

Polski Ład to według rządu znaczna obniżka podatków. Mateusz Morawiecki przekonuje, że w „kieszeniach Polaków zostanie 14 mld zł”. To efekt wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł. Ekonomiści, a ostatnio także Jarosław Gowin wskazują, że to tylko część obrazu.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej spowodują bowiem, że wyższe podatki będą płacić już osoby zarabiające średnie krajowe wynagrodzenie, a przedsiębiorców prowadzących małe polskie przedsiębiorstwa czeka wręcz „najwyższa podwyżka podatków w historii”. Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, stwierdziła że tak naprawdę poszkodowanymi z powodu wdrożenia Polskiego Ładu będą wszyscy. Nawet jeśli z powodu niższych zarobków oddadzą fiskusowi mniej pieniędzy bezpośrednio, z nawiązką zapłacą za to pośrednio.

Polski Ład krytykowany przez Porozumienie. Wywoła drożyznę

Polski Ład w analizie ekonomistów wygląda zupełnie inaczej, niż maluje go PiS. Już po przekazaniu wstępnych założeń specjaliści wskazali, że zapowiadana obniżka podatków ma dotyczyć grup społecznych, które w większości popierają obóz rządzący, a podwyżki dotyczyć mają osób, których preferencje polityczne skłaniają się ku opozycji.

Lista osób, które mają zostać poszkodowane fiskalnie przez Polski Ład, systematycznie rosła. Wyższe podatki będzie płacić klasa średnia, przedsiębiorcy, a nawet część emerytów. W wypowiedzi na Twitterze podsumowała to Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Kornecka zwróciła uwagę, że nawet osoby które dzięki zmianom w Polskim Ładzie będą płacić niższe podatki w ogólnym rozliczeniu będą na minusie. Wyższe obciążenie klasy średniej i przedsiębiorców wywoła bowiem wzrost cen za ich usługi, co dotkliwie odczują wszyscy Polacy.

Gowin ostrzegał wcześniej, że zasady zapisane w Polskim Ładzie będą dyskryminować małe polskie przedsiębiorstwa przez zapewnienie niższych podatków i lepszych warunków działalności dużym, zagranicznym korporacjom.

Porozumienie coraz wyraźniej daje znać, że nie poprze Polskiego Ładu, jeśli nie zostaną wprowadzone poprawki w postaci ulg i rekompensat dla klasy średniej, przedsiębiorców oraz samorządów, którym rząd zabierze 132 mld zł w ciągu 10 lat.

RadioZET.pl