Zamknij

Wiceminister finansów: rekordowa inflacja to efekt wzrostu gospodarczego

31.08.2021 14:47
Piotr Patkowski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Najwyższa do dwóch dekad inflacja to efekt „dynamicznego wzrostu gospodarczego” – oznajmił wiceminister finansów Piotr Patkowski. W sierpniu 2021 wzrost cen liczony rok do roku sięgnął 5,4 procent.

Inflacja w sierpniu 2021 roku była wyższa, niż się spodziewano.  Wskaźnik wzrostu cen był ostatnio wyższy w czerwcu 2001 roku, a więc jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Niewykluczone, że rekord XXI wieku zostanie jeszcze pobity: wszystko wskazuje na to, że inflacja może jeszcze przyspieszyć.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że wzrost cen to bezpośrednie następstwo „dynamicznego wzrostu gospodarczego”. Ekonomiści wskazują, że powiązanie może być odwrotne: konsumpcja nie wzrosła aż tak bardzo, a większe PKB to po części efekt płacenia wyższych cen za te same produkty i usługi.

Patkowski: wysoka inflacja to efekt dynamicznego wzrostu gospodarczego

Rekordowa inflacja to dobra wiadomość dla rządu: wyższe ceny oznaczają większe wpływy podatkowe, co przekłada się na teoretyczną nadwyżkę podatkową budżetu państwa. Nawet tak wysoka inflacja nie zdoła jednak zasypać dziury, która została ukryta przez rząd poza budżetem: w dwa lata dług publiczny wzrósł o 200 mld złotych, tyle samo, ile wcześniej przez dekadę.

Dla Polaków inflacja oznacza jednak bolesny spadek wartości pieniądza: za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Bez podwyżek pensje realnie spadają, a pieniądze trzymane w bankach na lokatach z niemal zerowym oprocentowaniem tracą 5 procent w ciągu roku.

Z negatywnym odbiorem inflacji przez społeczeństwo Piotr Patkowski w Polskim Radiu 24 nie polemizował. Wskazał jednak, że wysoki wzrost inflacji to wynik jeszcze wyższego wzrostu PKB.

Podwyższona inflacja zawsze pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy. A ponieważ mamy dynamiczny wzrost gospodarczy - spowodowany także odbiciem popandemicznym - to towarzyszy temu inflacja.

Piotr Patkowski

Wypowiedź pochodzi jeszcze sprzed publikacji danych przez GUS. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że PKB wzrosło rok do roku o rekordowe 11,1 procent. Jednocześnie inflacja osiągnęła poziom 5,4 procent, najwyższy od 20 lat.

Patkowski zauważył, ze głównymi czynnikami napędzającymi inflację są zdarzenia zewnętrzne: wzrost cen ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Wiceminister stwierdził, że wysoki wzrost cen jest akceptowalny, o ile nie dotyczy w dużej mierze żywności. Według GUS, w sierpniu 2021 rok do roku ceny produktów spożywczych wzrosły o 3,9 procent.

Cel inflacyjny założony przez NBP wynosi na 2021 roku 1,5-3,5 procent. Mimo jego znacznego przekroczenia, Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie.

RadioZET.pl/money.pl