Zamknij

"Wiadomości" TVP1 o lawinowym wzroście nakładów na służbę zdrowia

18.02.2020 12:11
"Wiadomości" TVP1 o lawinowym wzroście pieniędzy na służbę zdrowia
fot. Wiadomości TVP1 (screenshot)

Sztandarowy program informacyjny telewizji publicznej chwali rządowy program onkologiczny. Dziennikarze "Wiadomości" TVP1 nie wspomnieli jednak o krytyce jego zapisów oraz w nierzetelny sposób pokazali planowany wzrost wydatków na służbę zdrowia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Wiadomości" TVP1 w poniedziałkowym głównym wydaniu pokazały materiał autorstwa Dominika Cierpioła i Kingi Bednarek na temat ogromnych nakładów publicznych na służbę zdrowia. Zwłaszcza na onkologię.

Sztandarowy program informacyjny telewizji publicznej poświęca więcej uwagi leczeniu pacjentów chorych na raka prawdopodobnie w wyniku uchwalenia przez parlament ustawy. W ramach rekompensaty przyznaje ona TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł z tytułu niezapłaconego abonamentu.

Onkolog ostrzega: tych substancji spożywczych unikaj

Miliardy złotych na onkologię?

Opozycja argumentowała, aby te środki zamiast na media publiczne - ich zdaniem skupiające się tylko na tworzeniu propagandy dla rządzących - trafiły na wsparcie dla pacjentów oddziałów onkologicznych. Z takim samym apelem politycy KO zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o dalszych losach ustawy przyznającej mediom publicznym gigantyczny zastrzyk gotówki.

"Wiadomości" TVP1 argumentowały, że dodatkowe środki na służbę zdrowia - w tym zwłaszcza na onkologię - już się znalazły.

- My, z Narodowego Funduszu Zdrowia rocznie wydajemy ponad 10 miliardów złotych na działania związane z onkologią i te fundusze na pewno będą rosły - powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w wypowiedzi dla "Wiadomości".

Czerwony kapelusz na wizytę u onkologa! Jak się przygotować do takiej wizyty?

Narodowa Strategia Onkologiczna jest nieprecyzyjna?

W zaktualizowanym planie finansowym NFZ na 2020 roku trudno znaleźć informację jaka dokładnie kwota jest kierowana na onkologię.

W dokumencie znajduje się zapis o zaplanowaniu ponad 1,6 mld zł na leczenie chemioterapią, jednak reszta wydatków na pacjentów na raka ukryta się w ogólnie zaplanowanych wydatkach, jak nakłady na diagnostykę czy leczenie ambulatoryjne. 

Z kolei podczas wtorkowej konferencji prasowe minister Szumowski przekazał, że w 2020 roku NFZ planuje wydać ok. 11 mld zł na onkologię.

Sztandarowy program informacyjny TVP sporo miejsca w swoim materiale poświecił również Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). To dokument, którego założenia zostały zaprezentowane 6 lutego w Pałacu Prezydenckim.

Zakłada on m.in. zwiększenie kadry lekarzy specjalistów w zakresie onkologii, wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej czy zwiększenie dostępności do badań przesiewowych. 

W ostatnich dniach "Wiadomości" TVP1 oraz serwisy TVP Info podkreślały planowany budżet NSO, który w ciągu 10 lat ma wynieść 5,1 mld zł. Dla porównania - to połowa ze środków na onkologię, które zdaniem ministra zdrowia rocznie są przeznaczane przez NFZ na leczenie pacjentów z rakiem.

Szybka terapia onkologiczna to szybsze i sprawne leczenie raka

Tymczasem zapisy NSO krytykują organizacje pozarządowe zaangażowane w walkę z nowotworami. Fundacja Alivia w oświadczeniu z 3 lutego wskazała plan jest "nieprecyzyjny, zawiera błędy merytoryczne, a wiele z przyjętych w nim mierników zostało skonstruowanych nieprawidłowo".

Dokument, choć zawiera wartościowe pomysły inicjatyw walki z rakiem, nie stanowi logicznej i spójnej całości. Pełen jest ogólników i nieprecyzyjnie określonych mierników sukcesu

Fundacja Alivia

Co więcej - zdaniem Fundacji "trudno odrzucić pojawiające się w przestrzeni publicznej zarzuty, że podejmowane działania (NSO - przyp. red.) mają charakter fasadowy i mogą służyć głównie zaspokojeniu interesów wąskich grup poprzez skierowanie szerszych strumieni publicznego finansowania do arbitralnie wybranych ośrodków onkologicznych".

W tym roku w ramach NSO na realizację programu ma zostać wydane około 250 mln zł. Z kolei jako 

Wzrost nakładów na służbę zdrowia pod znakiem zapytania

W materiale "Wiadomości" TVP1 pojawiła się również grafika, pokazująca znaczny wzrost nakładów na publiczną służbę zdrowia od czasu objęcia rządów przez PiS w 2015 roku. 

Wydatki na zdrowie
fot. Wiadomości TVP1 (screenshot)

Rewolucja w leczeniu nowotworów w Polsce! Sporo zmian na onkologii

Przypomniano, że w ubiegłym roku wydano na służbę zdrowia 109 mld zł. Z kolei w tym roku skala nakładów na publiczne leczenie ma przekroczyć 5 proc. PKB. Z kolei według rządowych planów już za pięć lat mają wzrosnąć do 6 proc. PKB.   

Zupełnie inaczej przyszłe wydatki na służbę zdrowia zapisano w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022, opublikowanym w kwietniu 2019 roku przez resort finansów.

W tabelce pokazującej długookresową stabilność finansów publicznych planowano, że na służbę zdrowia będzie przekazywane w 2030 roku zaledwie 4,5 proc. PKB. O tych prognozach dziennikarze "Wiadomości" TVP1 nie wspomnieli. 

wieloletni plan finansowy
fot. Ministerstwo Finansów

Dieta w chorobie nowotworowej. Tych produktów unikaj

RadioZET.pl