Zamknij

WiFi w Pendolino jeszcze w tym roku?

Olga Papiernik
25.02.2018 11:12
pendolino
fot. Piotr Hukalo/East News

- Myślę, że termin instalacji internetu w pociągach Pendolino jest niezagrożony; będzie to grudzień 2018 albo styczeń 2019 r. - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- W przyszłym tygodniu Alstom (producent Pendolino - PAP) przychodzi z ofertą do PKP Intercity. Myślę, że niezagrożony jest termin grudnia 2018/stycznia 2019, kiedy (wi-fi) zostanie zamontowane w Pendolino - ocenił w sobotę w programie "Gość Wiadomości" TVP Info minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Jeżeli ktoś zamawiał ten pociąg, tworzył zamówienie na dwadzieścia pociągów, i pominął tak ważną kwestię jak dostęp do wi-fi - mówię tu o poprzednikach - my to naprawiamy - dodał minister.

Z kupionych przez PKP Intercity składów pasażerskich tylko w Pendolino nie ma wi-fi. Usługa taka działa w pozostałych zakupionych pociągach, takich jak Dart i Flirt.

Na początku stycznia br. prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński mówił, że - w składach, które będą szły do przeglądów okresowych, będzie instalowane wi-fi". Dodał, że "nie wyłączamy składów tylko dlatego, żeby zainstalować internet. Będziemy montować sukcesywnie - dodał.

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska informowała na początku stycznia, że spółka dostała ofertę na projekt techniczny instalacji wi-fi w Pendolino.

Po analizie dokumentacji będziemy w stanie przedstawić harmonogram. Ze względu na trwające postępowanie nie możemy jeszcze przedstawić informacji finansowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie konieczna ingerencja w poszycie pojazdu - powiedziała.

"Natomiast w przypadku technologii dostępu do internetu przewidujemy łączenie w jednym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach" - informowała spółka.

PAP/Katarzyna Florencka/OP