Zamknij

„Weź paragon”. O co chodzi w akcji Ministerstwa Finansów?

21.07.2021 09:25
Weź paragon - akcja resortu finansów
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Po aferze z loterią paragonową resort finansów stawia jedynie na akcję informacyjną. Ministerstwo apeluje do Polaków, by zawsze zabierali ze sklepów lub restauracji paragon fiskalny.

VAT to główne podatkowe źródło dochodów państwa. To także w dużej mierze sponsor 500 plus i innych świadczeń socjalnych. Uszczelnienie tego podatku tak, by podatek rzeczywiście zasilał budżet, a nie trafiał do kieszeni oszustów, jest gwarantem stabilności finansów publicznych.

Ministerstwo Finansów chce, aby polscy konsumenci wiedzieli, czy nie mają do czynienia z przekrętami vatowskimi. Resort w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej zachęca: „weź paragon”.

"Weź paragon". O co chodzi w tej akcji? 

Resort finansów ruszył z kampanią „weź paragon”. Akcja ma na celu uświadomienie Polaków, jak ważne dla obrotu gospodarczego jest legalne prowadzenie biznesu, którego potwierdzeniem jest m.in. wydawanie zgodnych ze stanem faktycznym paragonów fiskalnych.

Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla nas wszystkich. W akcji chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy

minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński

Przed laty klientów do brania paragonów, a przedsiębiorców do instalowania kas fiskalnych, zachęcała loteria paragonowa. Ta jednak zakończyła się aferą. Media prześledziły wówczas listę zwycięzców samochodów: okazało się, że wśród nich byli bliscy polityków, co podważyło wiarygodność loterii.

Ministerstwo tym razem ogranicza się do akcji informacyjnej. Resort przypomina podatnikom, że przestępcy skarbowi zwykle zaczynają od nierejestrowania transakcji i niewydawania paragonów fiskalnych.

„Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. pustych faktur - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych” – czytamy w komunikacie.

Upominanie się o paragon to nie tylko pomoc skarbówce w zmniejszaniu luki vatowskiej, ale i gwarancja dla konsumenta w razie ewentualnej reklamacji. Ministerstwo Finansów wskazuje na najczęstsze błędy popełniane przez sprzedawców.

Zdarza się bowiem, że ci wydają tylko potwierdzenie płatności kartą lub wręczają klientowi jedynie wydruk niefiskalny z restauracji (paragon kelnerski)

„Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych – to dowód uczciwego obrotu gospodarczego” – przypomina MF.

RadioZET.pl/gov.pl