Zamknij

Wesela wrócą w maju. Branża może odetchnąć z ulgą

28.04.2021 12:47
Wesela wrócą w maju
fot. Katie Barnes Photography/shutterstock (ilustracyjne)

Branża ślubna od miesięcy apelowała o odmrożenie tego sektora gospodarki. Dziś może odetchnąć z ulgą: wesela wrócą już w maju.

Lockdown na długie miesiąca zamroził wesela, przez co straty ponosili nie tylko przedsiębiorcy bezpośrednio związani z branżą ślubną. Na zamrożeniu gospodarki tracili wszyscy: właściciele sal weselnych, organizatorzy ślubów, ale także cukiernicy, muzycy i fotografowie.

Przedsiębiorcy zmagali się z lockdownem i brakiem popytu na usługi w przyszłości. Przyszłe małżeństwa nie chciały bowiem „w ciemno” inwestować pieniędzy. Teraz sytuacja jest już jasna: rząd ogłosił odmrożenie wesel.

Wesela ruszą w maju. Na jakich zasadach?

Wesela wrócą, ale nie od razu. Pierwszy etap odmrażania gospodarki pozwala jedynie na skromne uroczystości i to tylko na świeżym powietrzu.

Od 15 maja możliwa będzie organizacja wesel na zewnątrz. W takiej imprezie udział weźmie maksymalnie 25 osób, wciąż obowiązywać będzie także reżim sanitarny. Chodzi m.in. o zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Obostrzenia zostaną poluzowane 29 maja, wtedy także ruszą wesela w zamkniętych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że w czerwcu można będzie zorganizować huczne wesele. Pary młode będą mogły zaprosić maksymalnie 48 osób (łączny limit - 50 osób), obowiązywać będzie także ścisły reżim sanitarny.

kalendarz znoszenia obostrzeń
fot.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli dane epidemiczne znów nas nie zaskoczą, nie będzie już przeszkód to organizowania wesel.

- Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień. To groźna epidemia. Musimy być elastyczni i w razie potrzeby, wrócimy do obostrzeń. Idziemy jednak w kierunki szybkich szczepień i odmrażania gospodarki.  Chcemy, żeby rynek szybko wrócił na tory normalności – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl