Zamknij

Wesela: obostrzenia od 1 grudnia 2021. Trzeba odwołać gości

29.11.2021 15:18
para młoda w tańcu
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Osoby planujące ślub na grudzień 2021 roku w związku z dużą liczbą zakażeń w czwartej fali oraz pojawieniem się wariantu Omikron czeka trudna decyzja. Rząd zdecydował o wprowadzeniu ostrzejszych restrykcji w sklepach, obiektach kultury, siłowniach, klubach fitness oraz na weselnych przyjęciach.

Lockdown w nieco ostrzejszej formie zagości znów w Polsce od 1 grudnia 2021 roku: z powodu zagrożenia koronawirusem wariantu Omikron rząd zdecydował się  zawiesić loty do krajów, w których występuję najwięcej zachorowań na tę odmianę SARS-CoV-2, oraz wprowadzić surowsze limity liczby osób w pomieszczeniach zamkniętych i na uroczystościach. W tym na weselach.

W sklepach, kinach czy teatrach obowiązywać będzie ograniczenie do 50 procent dostępnych miejsc, przy czym osoby zaszczepione są z przestrzegania tego obostrzenia zwolnione. Zmieni się także maksymalna liczba osób mogąca uczestniczyć w wydarzeniach sportowych na otwartej przestrzeni. Przed trudnym wyborem staną osoby biorące ślub po 1 grudnia 2021 roku, które będą musiały odwołać 1/3 gości.

Wesela od 1 grudnia 2021 z mniejszą liczbą gości. „Pakiet alertowy” z powodu wariantu Omikron

Lockdownu w Polsce miało nie być – według rządowych planów, dzięki zaszczepieniu 60 procent dorosłej populacji czwarta fala miała mieć znacznie łagodniejszy przebieg, niż wcześniejsze. Zgodnie z prognozami, maksimum zarażeń miało pojawić się pod koniec listopada 2021 roku i wynosić około 7000 przypadków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji 29 listopada 2021 roku, że średnia z poprzedzającego tygodnia wynosiła 23 000 dziennie. Do tego doszło zagrożeniem nowym wariantem koronawirusa, nazwanym Omikron, który sieje spustoszenie głównie w krajach afrykańskich, ale pierwsze przypadki zachorowań są już notowane w Europie, także u naszych bezpośrednich sąsiadów.

Z tego powodu od 1 grudnia 2021 w Polsce obowiązywać będą zaostrzone zasady korzystania ze sklepów, instytucji kultury i obiektów sportowych. Zmieni się także maksymalna możliwa liczba gości weselnych.

Na weselach, które odbywać się będą jeszcze w listopadzie 2021, bawić się będzie mogło maksymalnie 150 gości. Jeśli ceremonia odbędzie się między 1 a 17 grudnia 2021 roku, obowiązywać będzie limit maksymalnie 100 osób świętujących zawarcie związku małżeńskiego.

Adam Niedzielski zastrzegł, że w razie pogorszenia się sytuacji jeszcze surowsze limity będą mogły zostać wprowadzone przed okresem, na jaki uchwalono obecne obostrzenia. Do limitu gości na weselach nie liczą się osoby w pełni zaszczepione. Restrykcje mogą być przedłużone po 17 grudnia 2021.

RadioZET.pl