Zamknij

Rząd zwiększył limit gości weselnych. Nowe obostrzenia do 25 czerwca 2021

07.06.2021 06:53
Wesela i imprezy okolicznościowe. Jaki limit gości od czerwca 2021. Nowe obostrzenia
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/EastNews

Limit gości weselnych i uczestników imprez okolicznościowych w lokalach został zwiększony z 50 do 150 osób. Zmiana obowiązuje od 6 do 25 czerwca 2021 roku.

Lockdown spowodował, że wielu przedsiębiorców musiało przerwać lub zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Jedną z najbardziej poszkodowanych branż jest sektor rozrywkowy. Z powodu zakazu zgromadzeń i konieczności utrzymania reżimu sanitarnego, odwołano nie tylko koncerty i wydarzenia artystyczne, ale także wesela. Pary zaczęły masowo odwoływać uroczystości lub przenosić je na 2022 rok. 

Teraz rząd zwiększa liczbę gości, która będzie mogła uczestniczyć w weselach. Od 6 czerwca 2021 na imprezach okolicznościowych może równocześnie bawić się aż 150 gości. Będzie jednak trzeba spełnić pewne warunki.

Obostrzenia w branży weselnej od 6 czerwca 2021

W sobotę (5 czerwca 2021) opublikowano w Dzienniku Ustaw RP rozporządzenie, zgodnie z którym powraca możliwość organizowania konferencji, kongresów, targów czy wystaw. Jednak, aby było to możliwe w pomieszczeniu może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m2.

W ostatnim czasie imprezy okolicznościowe w lokalach (np. wesela, komunie, chrzciny) mogły odbywać się przy zachowaniu limitu uczestników 50 osób. Warto pamiętać, że do limitu nie są uwzględniane osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Minister zdrowia dodał również, że wprowadzone zmiany obowiązują do 25 czerwca 2021 roku z możliwością ich przedłużenia.

Od 6 czerwca zwiększamy limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Odmrożenie wesel i zwiększenie limitu gości to jedna z kolejnych faz odmrażania gospodarki. Początkowo (od 8 maja 2021 roku) Polacy mogli organizować wesela i komunie, o ile odbywały się one na świeżym powietrzu i w imprezie uczestniczyło nie więcej niż 25 niezaszczepionych gości. 

Odmrażając wesela, rząd nie zezwolił jednak zespołom muzycznym na powrót do występów przed publicznością, co oznaczało między innymi kłopoty ze zorganizowaniem tradycyjnego pierwszego tańca. Szybko pojawiły się jednak pomysły na ominięcie przepisów.

RadioZET.pl